gojiberry.gen.tr https://www.gojiberry.gen.tr Goji Berry, Goji Berry Kullanımı ve Faydaları tr-TR hourly 1 Copyright 2019, gojiberry.gen.tr Fri, 13 Jan 2017 00:00:00 +0000 Tue, 20 Aug 2019 00:00:00 +0000 60 Goji Berry Kurusu https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-kurusu.html Thu, 22 Nov 2018 06:56:13 +0000 Goji Berry Kurusu: Öncelikle sizlere, Goji Berry nedir, onu açıklayalım .Goji oldukça küçük ve yumuşak meyveleri olan odunsu bir çalı bitkisidir. Yüksek rakımlarda yetişir. Tohumları oldukça küçüktür. Goji bitkisinin Goji Berry Kurusu: Öncelikle sizlere, Goji Berry nedir, onu açıklayalım .Goji oldukça küçük ve yumuşak meyveleri olan odunsu bir çalı bitkisidir. Yüksek rakımlarda yetişir. Tohumları oldukça küçüktür. Goji bitkisinin boyu 2,5 -3 metre civarındadır. Yaklaşık 2 yıl sonra meyvesini verir. Uzak doğuda buna mutluluk meyvesi de denilir. Türkiye de bu yabanmersini ve kiraz meyvesini andırır. Goji Berry meyvesinin saplarından da güzellik kremi yapılır. Goji Berry taneleri kurutularak kuru üzüm şeklinde tüketilmektedir. Taneleri dışında, yaprakları da kurutulup Goji çayı yapılır.

Goji Berry Kurusunun Kullanılması:

Goji Berry  meyvesinin kurutulmuşu Çin'de pirinç yemeklerinde, çorba ve çaylarda kullanılır. Ayrıca Goji Berry kurutulmuşu meyve suyu olarak da  ihraç edilir.  Son yıllarda kurusundan elde edilen meyve suyu Avrupa ve Amerika da yaygın olarak tüketilmeye başlanmıştır. Türkiye de, Gojiyi bulmak pek mümkün değildir. Besinlerle ilgilenen uzmanlar Goji meyvesinin kurutulmuş şekli ile üretilen suyunu önermediklerini dile getiriyorlar. Pakete girmiş, renklendirici ve koruyucu maddelerin yararından fazla zararının olduğunu söylemektedirler. Sıcaklık, yanlış depolama Goji Berry'in içeriğini değiştirebilir.

Goji Berry Kurusu Tüketilmesi:

Kurutulmuş Goji Berry meyvelerini günde bir avuç tüketilmesi önerilir. Yetişkinlerde bu oran günlük olarak 20-30 gram olarak belirlenir. Günde 200 gram tüketilmesi halinde kişiyi ishal edebilir.

Goji Berry Yetiştirilmesi:

Goji, orijinal olarak Çin'de üretilir. Son yıllarda ise Türkiye de azda olsa üretimine başlanılmıştır. Çin de toprağın yapısı, nemi, vitamini ile Türkiye deki toprak yapısı bir olmaz. Buda Goji'nin ülkeden ülkeye farklılık gösterdiğinin belirtisidir.

Goji Berry Kurusunun Faydaları:
 • Depresyonu hafifletir.
 • Yaşlanmayı geciktirir.
 • Yağ yakıcı özelliği bulunur
 • Vitamin deposu olarak geçer.
 • Sindirimi kolaylaştırır.
 • Doğurganlığı artırır.
]]>
Goji Berry Günde Ne Kadar Tüketilmeli https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-gunde-ne-kadar-tuketilmeli.html Thu, 22 Nov 2018 12:22:54 +0000 Goji Berry Günde Ne Kadar Tüketilmeli; Çin'de 2000 yıldır bilinen Goji berri, içerdiği 18 amino asit, 21 mineral, antioksidanlar, A,B2 ve C vitaminleri ile  besin değeri en yüksek gıdalardan biri olarak son yıllarda tüm dünyada Goji Berry Günde Ne Kadar Tüketilmeli; Çin'de 2000 yıldır bilinen Goji berri, içerdiği 18 amino asit, 21 mineral, antioksidanlar, A,B2 ve C vitaminleri ile  besin değeri en yüksek gıdalardan biri olarak son yıllarda tüm dünyada öneriliyor. Bazı çalışmalar goji berinin kalp damar hastalıkları üzerindeki etkili olduğunu, kardiyovasküler sistemi düzenlediğini söylerken, 1994 yılında immünterapi gören 79 hasta üzerinde Çin'de yapılan bir çalışma ise goji berinin kanseri gerilettiğini ortaya çıkarmıştır. Serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltan goji berinin hangi bileşiklerinin kanser üzerinde etki ettiği tam olarak bulunamamıştır. 

Goji Berrynin Faydasına Göre tüketim Oranı,

Diyabetten, zayıflamaya kadar birçok farklı alanda önerilen goji beri kullanım amacına göre farklı miktarlarda tüketilebilir. Örneğin Tip 2 diyabet hastalarında kan şekerini düzenleyen ve insülin seviyesini normale çeviren goji berinin şeker krizleri sırasında ve sadece 1 tane yenmesi öneriliyor.. İlaç kullanırken daha fazla goji beri yemek isteyen diyabet hastasının ise doktoruna danışması gerekiyor. 

Son yıllarda vitamin değerleri açısından zengin olması ve en düşük glisemik endeksli gıdalar arasında sayılması nedeni ile kilo vermek isteyen kişiler de goji beri içeren diyetlere yöneliyor. Glisemik endeks değeri 29 olan goji beri yağların da yakılmasını sağlayarak kilo verme sürecine katkı sağlıyor. Burda günlük tüketim miktarını belirleyen ise uygulanan diyetin türü. Bazı diyetler öğün aralarında açlık hissini bastırmak için birkaç tane goji beri tüketilmesini önerirken bazı diyetlerde ise direk salatanın ya da yoğurdun içine katılan goji beri günde sadece bir defa ve bir avuç tüketiliyor. 

Cilt sağlığı ve serbest radikallerin olumsuz etkilerini azaltmak için ise yetişkin bir kişiye önerilen miktar ise, günlük 50 gram civarındadır. Bu da yaklaşık olarak iki çorba kaşığı goji beriye tekabül ediyor. Günlük olarak iki çorba kaşığı goji beri tüketmek vücudun ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve mineralleri almanıza yardımcı olur. 10 gün boyunca düzenli tüketildiğinde ciltte canlılık, kan değerlerinde iyileşme, dinçlik görülür. Strese bağlı ortaya çıkan aksiyete, iktidarsızlık, depresyon gibi hastalıklarda 1 ay içinde iyileşme görülür.  

Goji beri gün içinde aşırı tüketilirse ne olur, zararları nelerdir; Gün içerisinde 50 gramın üzerinde goji beri tüketmek bağırsak sistemi hassas olan kişilerde ishale neden olmaktadır. Birden aşırı miktarlarda tüketilmesi alerjik reaksiyonlara neden olabilir, kaşıntı, kızarıklık gibi istenmeyen etkileri olabilir. Özellikle vücuda fazla C vitamini yüklemesi uyku bozukluklarına yol açarak mide asidinde artışa neden olur. Bir gün içinde çok fazla goji beri tüketmek aynı gün içinde herhangi bir yan etki göstermese bile ilerleyen günlerde iştahsızlık yaparak, mide bulantısı ve kusmaya sebebiyet verir. Vücudun kaldırabileceğinden fazla vitamin ve mineral tüketimi karaciğeri yorar. Günde 2 kaşıktan fazla tüketilen goji beri halsizliğe neden olabilir.
]]>
Biotama Goji Berry https://www.gojiberry.gen.tr/biotama-goji-berry.html Fri, 23 Nov 2018 10:14:42 +0000 Biotama Goji Berry, tüm dünya genelinde en yüksek antioksidan bulunduran yiyeceklerden biri olan goji berry, içerisinde on dokuz tane farklı aminoasit içermektedir. Bu rakam normal şartlarda arı poleninden bile tam altı kat daha Biotama Goji Berry, tüm dünya genelinde en yüksek antioksidan bulunduran yiyeceklerden biri olan goji berry, içerisinde on dokuz tane farklı aminoasit içermektedir. Bu rakam normal şartlarda arı poleninden bile tam altı kat daha fazladır. Biotama goji berry, içerisinde çinko, bolca kalsiyum, germanyum ve oldukça çok fosfor mineralleri içerir. Bu değerli besin bir portakalda bulunan yüzlerce C vitamininden daha fazla vitamin içerir. Türkiye genelinde oldukça taze bulamadığımız bu meyve genel olarak kurutulmuş olarak karşımıza çıkar. Özellikle bu dönemde üretilen sağlık ve güvenilir olan Biotama goji berryi internet üzerinden kolaylıkla temin edebilirsiniz. 

Biotama Goji Berry Faydaları
 • Kişilerde kolesterolü ve kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve kanı temizleme özelliği ile oldukça sağlıklı bir meyvedir
 • Biotama goji berry  kullanan kişiler karaciğer kanserinden oldukça korunurlar ve tüm bağışıklık sistemini doğrudan korumaya yardımcı olur
 • Bu meyveden doğrudan salgılanan hipofiz bezinin insanlar üzerinde büyüme hormonu düzeyini arttırdığı bilinmektedir
 • Birçok kilo vermek isteyen kişiler için oldukça fayda gösteren bir meyve türüdür. Çünkü kişilerde vücuttaki yağ oranını oldukça azaltmaya etki ederek kilo problemini ortadan kaldırır. 
 • Uyku problemi yaşayan birçok kişide uyku durumunun düzelmesine katkı sağlar.
 • Birçok kişi unutkanlık veya dalgınlık şikayetlerinde bulunur. Biotama goji berry, bu kişilerin hafızasını güçlendirmeye ve iyileşme hızı göstermeye yardımcı olur
 • Çiftler arasında cinsel istek ve cinsel gücün artmasına doğrudan etki gösterir
 • Yaşlanma belirtileri olan birçok kişinin bu meyve ile daha genç gösterme durumları oldukça yüksektir. Çünkü cilde ve vücuda oldukça daha fazla diri görünüm kazandırmaya yardımcı olur
 • Kişilerde bulunan yüksek tansiyon problemlemini doğrudan ortadan kaldırmaya hedefler. 
 • İlerleyen yaş dönemlerinde özellikle çok sık karşılaşılan Alzheimer hastalığına oldukça iyi geldiği araştırmalar sonucu kanıtlanmış bir durumdur. Kişinin bu meyveyi günlük olarak tüketmesi hem mutlu olmasını hemde birçok şeyi daha iyi hatırlamasına yardımcı olur.
]]>
Goji Berry Çiçeği https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-cicegi.html Sat, 24 Nov 2018 09:54:40 +0000 Goji Berry Çiçeği, goji berry bitkisinin içerisinde antioksidan, karbonhidrat ve vitaminler bulunur. En yüksek antioksidan yiyeceklerinden biri olan goji berry sağlık için çok faydalıdır. Bu bitki yaz aylarında gerekli güneş Goji Berry Çiçeği, goji berry bitkisinin içerisinde antioksidan, karbonhidrat ve vitaminler bulunur. En yüksek antioksidan yiyeceklerinden biri olan goji berry sağlık için çok faydalıdır. Bu bitki yaz aylarında gerekli güneş ışığı, sıcaklık ve ihtiyacı olan suyu alırsa çok hızlı gelişir. Budanması çok önemlidir. Düzgün budanmassa ağaç şekilsiz büyür ve verim alınamaz. Goji berry yetiştirmek kolaydır. Yetişme alanında bol güneşi sever. Daha çok meyve alınabilmesi için güneş bu bitki için önemlidir. Islak ve nemli ortamda büyümeye başlayınca kurak yaz günlerinde de dayanıklı olur. Çok dayanıklı bir bitkidir. Goji berrynin tohumları çok küçük olur. 2. Yılın sonunda meyve verir. Ancak tam verim 4. ve 5. yıllarında alınır. 6. Ayında çiçekleri açar. Kapalı alanda yetistiriyorsanız bu çiçeklerin polenlerini elinizle dağıtarak diğer çiçeklere bulaşmasını sağlamanız gerekir. Goji berry bitkisini yeterince güneş ışığı sağlayabilirseniz kapalı alanda cam önünde yetiştirilebilirsiniz. Daha iyi verim alabilmek için bahçe alanında yetiştirilmesi önerilir. Çoğaltma işlemini kendi tohumuyla yapabilirsiniz. Serada dikilen tohumlar Ocak ve Şubat aylarında gelişir. Goji berry bitkisinin tohumlarını olgun meyvelerinden alarak çoğaltabilirsiniz. Bu tohumlar serin ve güneş ışığından uzak yerlerde saklanabilir. Goji berry sağlık açısından bir çok faydaya sahiptir. Bu doğal bitkiyle bir çok sağlık sorununa çözüm bulabilirsiniz. 

Goji Berry Çiçeği Faydaları
 • Çok güçlü antioksidan meyvesidir 
 • Vücudun erken yaşlanmasını durdurur
 • Vücuttaki yağ oranını azaltır 
 • Uyku düzenini sağlar 
 • Hafızayı kuvvetlendirir 
 • Cinsel isteği artırır 
 • Vücudun daha genç görünmesini sağlar 
 • Kilo vermeyi kolaylaştırır 
 • Enerji verir ve halsizlik şikayetlerinizi ortadan kaldırır 
 • Kan basıncını düşürür ve yüksek tansiyona iyi gelir 
 • Kanserden korur 
 • Kolesterol seviyesini düşürür 
 • Kalbi güçlendirir 
 • Kan şekerini dengeler 
 • Kan değerlerini arttırır.
]]>
Goji Berry Diyeti https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-diyeti.html Sun, 25 Nov 2018 00:03:04 +0000 Goji Berry Diyeti, içerisinde tam 19 farklı amino asit içermesi nedeniyle tüm diyet listelerinde yer almaktadır. Proteinin asıl yapı taşı olan amino asitler de kasların tekrar yenilenmesi ve büyümesini doğrudan sağladı

Goji Berry Diyeti, içerisinde tam 19 farklı amino asit içermesi nedeniyle tüm diyet listelerinde yer almaktadır. Proteinin asıl yapı taşı olan amino asitler de kasların tekrar yenilenmesi ve büyümesini doğrudan sağladığı gibi, yağ yakımını da oldukça hızlandırır. Yani yağ biriktirmeden hızlıca sağlıklı bir şekilde kilo vermek isterseniz amino asit özelliği oldukça zengin gıdaları tercih etmemelisiniz. Goji berry diyetini uygularken beraberinde bolca su içmeyi kesinlikle ihmal etmemelisiniz. Uzakdoğu’nun bu oldukça gizemli meyvesi, sindirim sorunlarını doğrudan gidermeyi sağlıyor. Gastrit gibi bazı mide problemlerinin düzelmesi için oldukça yardımcı olan bu meyve, sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Çin ülkesinde çok eski dönemlerden beri özellikle Tip 2 diyabette doğrudan tedavi amaçlı olarak goji berry kullanılmaktadır.Tip 2 diyabetli hastalarda, insülin üretimi oldukça azdır veya onu yeterince belirli düzeyde kullanamazlar. Goji berry tam olarakta bu noktada doğrudan devreye girer. Çünkü şeker ve insülin seviyesini düzenleyerek ilerleyen dönemlerde kilo alımını engellemeye çalışır. Fakat özellikle ilaç kullanan diyabet hastaları goji berry kullanmadan önce kesinlikle uzman bir hekime danışmaları gerekir. Zayıflamak isteyen birçok kişinin goji berry diyetini uyguladıkları bilinmektedir. Özellikle çin de ve uzak doğu ülkelerinde çok fazla goji berry kullanılarak zayıflama durumu oldukça sık görülen bir olaydır. Asya ülkelerinde yapılan birkaç obezite üzerine araştırmada, deneklere günde sadece iki kez sabah ve akşam goji berry verilmiştir. Sonuçlara bakıldığında ise hasta kişilerin hepsinin önemli derecede kilo verdiği ve zayıfladığı gözlemlenmiştir. Bunun en büyük etkisi ise, içeriğinde bulunan polisakkaritlerin gıdaları doğrudan enerjiyi dönüştürmesi olayıdır. Şimdi gelin birlikte goji berry diyet listesine bir göz atalım. 


Goji Berry Diyet Listesi

Sabah; 1 bardak goji berry ile kiviyi bir güzel karıştırın ve hemen tüketin. Yaklaşık yirmi dakika sonra ise, dilediğiniz kadar bitki çayı ve normal çay içebilirsiniz. Çayın yanında 1 tane haşlanmış yumurta, çok az light peynir, tuzsuz birkaç adet zeytin, yarım domates, 1 adet salatalık ve dilediğiniz kadar yeşillik yiyebilirsiniz. Goji berry diyet listesinin en çok kahvaltı saatlerinde etkili olması nedeniyle, sabah erken uyanmaya özen gösterilmesi gerekir.

Öğle; Çok az yağlı kırmızı et veya tavuk döner, yağsız yoğurt, bir dilim kepekli ekmek ve ılık su içilmesi gerekir.

Ara Öğün; her zaman kendinize bir adet şeker oranı düşük olan meyve belirleyin. Buna örnek verecek olursa sadece 1 adet elma tüketmek yeterli olacaktır.

Akşam; 1 bardak goji berry ile limon karışımını doğrudan tüketin ve yaklaşık onbeş dakika kadar ara verdikten sonra, ekmeksiz olarak hazırlanmış olan dana etinden köfte yiyebilirsiniz. Fakat hazırlamış oldugunuz köftenin içerisine, çok az tuz ve baharat kullanmak yeterli olacaktır. Yanında ılık ayran içebilirsiniz.

Goji berry diyet listesini uygularken istediğiniz kadar şekersiz çay tüketebilirsiniz. Ayrıca bununla birlikte çok az miktarda yağsız olan yoğurt ve ayran da tüketebilirsiniz. Bu diyeti uygularken günlük olarak en az 1.5 litre kadar ılık su içmeniz gerekir.
]]>
Goji Berry Kürü https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-kuru.html Sun, 25 Nov 2018 19:50:29 +0000 Goji berry kürü, genellikle zayıflamak amacıyla kullanılmaktadır. Günümüzde obeziteden kaynaklanan aşırı kilolardan kurtulmak herkesin hayalidir. Tabu bunun için çaba safretmek gerekir. Kurt üzümü olarak tabir edilen goji Goji berry kürü, genellikle zayıflamak amacıyla kullanılmaktadır. Günümüzde obeziteden kaynaklanan aşırı kilolardan kurtulmak herkesin hayalidir. Tabu bunun için çaba safretmek gerekir. Kurt üzümü olarak tabir edilen goji berry, kür haline getirip kullanılır ve oldukça fayda sağlamaktadır. Biçimsel özellikleri olarak küçük, yumuşak ve kırmızı renginde olan meyve türüdür. Uzakdoğu bölgelerinde yetişmektedir. Aynı zaman mutluluk veren meyve anlamı da taşımaktadır. Tatlı bir meyvedir. Goji berry kürü öyle tahmin edildiği kadar zor bir şekilde yapılmamaktadır. Yapılışı gayet güzel ve basittir.

Goji berry kürü için gereken malzemeler

 • Su
 • Goji berry (kurt üzümü)

Goji berry kürü hazırlanışı

Bir cezvenin içine goji berry döküyoruz üstüne suyu ekledikten sonra ocağın altını açıyoruz. Etkisini güzel gösterme adına birkaç dakika kaynadıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz ve hazırladığımız kürü bekletiyoruz. Daha sonra her öğünden yaklaşık olarak 30 dakik önce bir su bardağı kadar içilip, beraberinde 2 litre su da içilmelidir.

Goji berry kürü faydaları

 • Goji berry meyvesi çok fazla lif içerdiğinden ondan yapılacak kür, vücudun şeker ve iştahını kontrol etmesini sağlamaktadır. Kişilerin daha fazla tok olduklarının hissiyatını doğurur ve fazla yememelerini sağlar.
 • Goji berry kürü, yağsız kas kütlesinin kullanılmasına olanak sağlar. Daha çok kilo kaybına  ve hızlı yağ yakmasını sağlar. Aynı zamanda kaslar hızlı şekilde kalori yakar ve bunun sonucunda da kilo alımı engellenir.
 • Goji berry kürü, uyku bozukluğuna iyi gelir ve hafızayı kuvvetlendirir. Aynı zamanda erken yaşlanmaya karşı kalkan görevini üstlenir.

Uyarı: Tansiyon ve diyabet hastaları goji berry kürünü kullanmamaları gerekir. Herhangi bir ilaç ile kullanılmaması tavsiye edilir. 

]]>
Goji Berry Kurt Üzümü https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-kurt-uzumu.html Mon, 26 Nov 2018 15:45:24 +0000 Goji Berry Kurt Üzümü, oldukça lezzetli kırmızı renkte yumuşak ve küçük yapılı çalı formasyonlu himalaya bölgesine özgü bir meyvedir. Ana yurdu Tibet olup Çin ve Moğolistan coğrafyasında yayılım göstermiştir. Bu meyve Goji Berry Kurt Üzümü, oldukça lezzetli kırmızı renkte yumuşak ve küçük yapılı çalı formasyonlu himalaya bölgesine özgü bir meyvedir. Ana yurdu Tibet olup Çin ve Moğolistan coğrafyasında yayılım göstermiştir. Bu meyvenin tadı yaban mersini ve kiraza benzemektedir. Görünüm itibariyle kuş burnu ve kızılcık meyvelerini anımsatır. Yaprakları yeşil renkte olup küçük boyuta sahiptir. Ağacı ise odunsu çalı formunda olup yaklaşık iki metre kadar uzamaktadır. Her türlü iklim türünde yetiştirebilme özelliğine sahip olmayan bu meyve özellikle çimlenme döneminde yağış, olgunlaşma döneminde ise sıcaklığa ihtiyaç duyar. Yüksek rakımlarda dahi yetişebilen bir meyve türüdür. Verimli meyve üretimi sağlanması için toprak bakımı ve belirli dönemlerde ağacının budamasının yapılması şarttır. Uzak doğu kültüründe ''Mutluluk meyvesi '' olarak bilinmektedir. Türkiye'de goji berry üzümü pek bilinmemesine rağmen kuru yemiş satışı yapılan noktalarda bu meyve raflarda yerini almıştır. Fiyat bakımından pahalı olduğu için insanların yoğun olarak tükettiği meyvelerden değildir. Ayrıca, Türkiye'de üretimi pek yapılmadığı için taze olarak tüketimi pek nadir yapılmaktadır. Sağlık bakımından her derde deva niteliğinde olan goji berry kurt üzümü, taze tüketiminin yanı sıra doğal ortamında kurutularak da kullanıma hazır hale getirilmektedir. Dayanıklık seviyesi yüksek olan bu üzüm türünün doğru koşullarda muhafaza edilmesiyle dünyanın dört bir yanına ulaştırılması mümkündür. Bu meyve, sapından yaprağına kadar vitamin ve mineral bakımından tam bir enerji deposudur. Bu önemli meyve taze olarak işlemsiz tüketimiyle birlikte meyve konsantresi, reçel ve marmelat yapımında da kullanılır. Ayrıca kurutulmuş halinden bitki çayı olarak da faydalanılır. Goji berry kurt üzümünün tüketilmesinin yanı sıra bazı bakım ürünlerinin içerisinde krem, vücut losyonu, saç bakım yağı, sabun, şampuan üretimi yapılmaktadır.

Goji berry kurt üzümü faydaları

Enfes tadının yanı sıra şifa kaynağı olan goji berry kurt üzümünün saymakla bitmeyen faydaları vardır. Antioksidan görevi üstlenir. Ömrün sağlıkla ilerlemesi için oldukça yararlı besin maddelerini içerisinde taşır. Kolesterolü dengeleyici bir etkiye sahiptir. Anti bakteriyel özelliğine sahip olan bu meyvenin düzenli tüketimi halinde enfeksiyonlara karşı vücut direnci artar. Kalsiyum, çinko, ve fosfor minerallerinin varlığı beden sağlığı için önemlidir. Kanser hücrelerini yok eder. Göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Kalp ve kan basıncını dengeler. Cinsel iktidarsızlığa iyi gelmektedir. Kilo vermek isteyenlerin seçenekleri içerisinde yer alır. Hastalıklara karşı vücut direncini arttırarak enerji depolar. Yaşlanmayı geciktirici özelliğiyle herkes tarafından tercih edilen değerli meyveler arasında yer alır. Bağışıklık ve sindirim sistemini düzenleyerek kabızlık sorununu giderir. Ayrıca, bakterilere karşı koruyucu etkiye sahiptir.
]]>
Goji Berry Yaprağı https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-yapragi.html Mon, 26 Nov 2018 22:27:39 +0000 Goji berry yaprağı, küçük ve yumuşak meyveleri olan odunsu bir çalı formunda bitkidir. Tibet'te yetişen bu bitkinin sağlığımız için pek çok yararları vardır. Goji berry'nin diğer adı kurt üzümüdür. Buna mutluluk meyvesi Goji berry yaprağı, küçük ve yumuşak meyveleri olan odunsu bir çalı formunda bitkidir. Tibet'te yetişen bu bitkinin sağlığımız için pek çok yararları vardır. Goji berry'nin diğer adı kurt üzümüdür. Buna mutluluk meyvesi de denilmektedir. 

Goji berry yaprağı faydaları nelerdir
Antioksidan oldukça fazladır, uzun yaşam için önde gelen bitkilerdendir, içerisinde oldukça protein vardır, C,E ve B vitaminleri içerir, kolesterolü düşürücü bir etkisi vardır, güçlü bir anti bakteriyeldir. İçerisinde çinko, fosfor, kalsiyum ve 19 farklı amino asit vardır, kanserden koruyucu bir etkisi varken aynı zamanda tümör hastalıklarıyla da savaşır, kalp ve kan basıncında düzenleyici etkileri vardır, vücut direncini arttırır ve göz sağlığımız için önemli bitkilerdendir. Ayrıca zayıflamak için de bu bitki kullanılmaktadır.

Goji berry yaprağı nasıl kullanılır
Goji berry meyvelerini günde bir kaç avuç alarak tüketebilirsiniz. Biraz daha az veya biraz daha fazla almanızda herhangi bir sakınca yoktur. Tam olarak etki görmek için bu kullanımı düzenli hale getirmelisiniz. Goji berry yaprağını çiğnemek, çayını yapmak, çorbasını yapmak ve salatasını yapmakta herhangi bir sakınca yoktur. Goji berry yapraklarını vakumlu poşetlerde veya cam kavanozlarda güvenli bir şekilde saklamalısınız.
]]>
Goji Berry Çileği https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-cilegi.html Tue, 27 Nov 2018 04:47:31 +0000 Goji berry çileği, Artık hemen hemen tüm aktarlarda goji berry çileği kolayca bulunabilmektedir. Şu anda goji berry çileğinin doğal yaş hali ile henüz Türkiye'de satışı yapılmama Goji berry çileği, Artık hemen hemen tüm aktarlarda goji berry çileği kolayca bulunabilmektedir. Şu anda goji berry çileğinin doğal yaş hali ile henüz Türkiye'de satışı yapılmamaktadır. Kurutulmuş hali ile bulabilirsiniz. Kurt çileği yada kurt üzümü olarak da bilinmektedir. Goji berry çileği orijinal hali ile Çin'de daha kolay bulunabilmektedir. Nasıl ki bizde karabiber vazgeçilmez bir baharatsa Çinliler de goji berry çileğini özellikle pirinçle yapılan yemeklerde ve çorbalarda sıkça kullanmaktadırlar. Ve en önemlisi de doğal hali ile tüketme imkanına sahipler. Goji berry çileği Çin'de sağlık ve mutluluğun bir simgesidir. Goji berry tatlı bir besin olduğundan dolayı bunun baharat olarak bizim kültürümüzde kullanılması pek olası değil. Ancak kurutulmuş bir meyve olarak tüketilebilmektedir.

Goji berry çileği nedir, nasıl tüketilmelidir

Goji berry çileği şayet hiç görmediyseniz şekil itibari ile bizim alıç meyvemize oldukça benzemektedir. Meyveler kurutulmadan önce parlak turuncu ve kırmızı renktedir. Ve goji berry çileğinin kurutulmuş hali siyah kuru üzüme benzemektedir. Tat olarak ise kiraza benzemektedir. Taze hali ile oldukça sulu ve tatlı bir meyvedir.

Çin, Amerika ve Asya ülkelerinde uzun yıllardır ilaç yapımında bir şifa kaynağı olarak kullanılan goji berry çileği bizim ülkemizde henüz 2 yıldır bilinen ve tüketilmeye başlanan bir meyvedir. Bizim ülkemizde ise tamamen zayıflamaya yönelik bir tüketim şekline hizmet etmektedir. Çoğu kimse şifalı faydalarından haberdar değildir.

Goji berry çileği; 18 adet amino asit, 20 adet zengin içerikli mineral, 5 adet te önemli vitamin içeren sağlıklı bir meyvedir. Bunlardan en önemlileri, çinko, demiri bakır, fosfor ve kalsiyumdur. Vitamin olarak ise özellikle yüksek oranda C vitamini, B vitaminleri ve E vitaminidir. Goji berry E vitamini içeriği ile serbest radikallere karşı savaşarak yaşlanma etkilerini geciktiren son derece doğal bir anti oksidan olma özelliği gösterir.

Çinlilerin goji berry çileğine bu kadar değer vermelerinin nedeni, kan dolaşımını artırması, epidermisi onarması ve canlandırması, bağışıklığa yüksek oranda katkı sağlaması, görme yeteneğini güçlendirmesi, karaciğeri koruması ve cinsel gücü artırması nedeni iledir.    

Yüksek oranda diyet lifleri içeren goji berry çileği, günlük tüketimde belli bir miktarı aşmadan kullanılmalıdır. Fayda sağlayıcı etkisi ise düzenli kullanımda ortaya çıkmaktadır. Yetişkin bir birey için günlük 1 avuç goji berry çileği tüketimi yeterlidir. Diyabet hastalarının ve kan inceltici ilaç kullanan kişilerin kesinlikle tüketmemesi gereken bir besindir.

Goji berry çileği ülkemizde yetişmediğinden ve yurt dışından ithal edildiğinden dolayı çok emin olduğunuz yerlerden temin etmeniz oldukça önemlidir. Çünkü, goji berry çilekleri hassas olduklarından dolayı ısı, hava koşulları, nemli ortam gibi durumlarda etkili özelliklerini hemen kaybeden meyvelerdir. Mutlaka vakumlu poşetlerde olanlarından temin ederek poşeti açtığınızda hava almayacak şekilde saklamanız gerekir. Açık  olarak satılan goji berry çilekleri hiç bir işinize yaramayacaktır. 

]]>
Goji Berry Çayı https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-cayi.html Tue, 27 Nov 2018 20:20:23 +0000 Goji Berry Çayı, tüm dünyada yaygın olarak tüketilen bir çay türüdür. Diğer çaylara göre bazı özellikleri dikkat çekmektedir. Goji berry çayı Türkiye’de de çok kullanılan bir çay türüdür. Bu çayın bu ka Goji Berry Çayı, tüm dünyada yaygın olarak tüketilen bir çay türüdür. Diğer çaylara göre bazı özellikleri dikkat çekmektedir. Goji berry çayı Türkiye’de de çok kullanılan bir çay türüdür. Bu çayın bu kadar çok tüketilmesinin en büyük nedeni ise kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Goji berry çayının diğer adı da kurt üzümüdür ve bir meyve türüdür. Genellikle Moğolistan, Tibet ve Himalayalar da yetişmekte olan bir meyvedir.  Türkiye ye çoğunlukla Çin üzerinden vakumlu paketlerde getirilir. Genel de çayı yapılıp tüketilir ve tadı kirazı andırır. Sağladığı faydalarının yanı sıra lezzetli olmasından dolayı keyif için de çokça tüketilen bir çaydır. Genelde kilosu 80-100 lira arasında değişir.

Goji Berry Çayı Nasıl Yapılır

Goji berry çayı hazırlanırken önemli olan meyvenin taze ve olgunlaşmış olmasıdır. Kilo vermek amacıyla hazırlanan çay her öğünden önce aç karnına alınması gerekir. Goji berry çayı meyve şeklinde olduğu gibi sallama çay şeklinde satılan paketleri de bulunmaktadır. Faydası daha çok görmek isteyenler için goji berry meyvesi önerilir.

Goji Berry Çayı İçin Gerekli Malzemeler;

 • 1.5 tatlı kaşığı taze goji berry meyvesi
 • 1.5 su bardağı kaynar su

Goji Berry Çayı Hazırlanışı;

1.5 su bardağı kaynar suyun içerisine 1.5 tatlı kaşığı goji berry meyvesini  katın ve yaklaşık 6-7 dakika bekleyin. Bu süre içerisinde meyveler şişer ve özünü suya bırakır. Daha sonra goji berry meyveleri yiyilir suyu da sıcak bir şekilde içilir.

Goji Berry Poşet Çayı Nasıl Hazırlanır

Goji berry poşet çayı diğer sallama çaylar gibi hazırlanır. Bir su bardağı sıcak su içerisine sallama poşet çay bırakılır ve özünün iyice suya geçmesi için beklenir. Daha sonra sallama poşet bardaktan çıkarılarak çay tüketilir.

Goji Berry Çayının Faydaları Nelerdir

 • Genellikle zayıflama amacıyla kullanılan goji berry çayı zayıflatmanın yanı sıra birçok faydası vardır.
 • İçerisinde bulunan vitaminler ile kullanan kişiye enerji verir ve vücut direncini artırır.
 • Ağır işlerden sonra ve ameliyatlardan sonra hissedilen yorgunluk hissinin geçmesine yardımcı olur.
 • İçinde 21 adet mineral bulunur ve bu mineraller kişiyi daha dinç tutar. Bunun yanında kişinin cildini yaşlanmaya karşı korur.
 • Kalp için gerekli denge düzenini sağlar ve kontrol eder.
 • Kan şekerinin dengede kalmasını sağlar ve kan şekerinde düzensizlik olan kişilerin kan şekerini düzenler.
 • İçerisinde C vitamini bir portakaldan daha fazladır ve bunun yanında B1,B6,B2 ve E vitaminlerini barındırır.
 • Goji berry çayı en sakinleştirici çay olarak bilinir ve sürekli tüketildiği zaman sinir sistemini gevşeterek kişiyi sakinleştirir.
 • Goji berry çayı yüksek oranda antioksidan içerir ve bu sayede vücuttaki ödemin atılması sağlanır.
 • En önemli özelliği kilo vermeye yardımcı olmasıdır ve kilo verme sürecinde hızlı bir şekilde kilo verilmesini sağlamasıdır.
 • Sindirim sistemini rahatlatır. Ayrıca mide rahatsızlıkları ve gastrit gibi rahatsızlıkların tedavi sürecinde iyileşmeye yardımcı olur.
 • Bayanlarda adet döneminde bulantı ve ağrıların azalmasına yardımcı olur.
 • Gebelik döneminde ilk üç ay gerçekleşen bulantı ve kusmaya engel olur.
 • Cilt iltihaplanması ve sedef hastalığı için en doğal tedavi yöntemlerinden biridir.
 • İçerisindeki mineraller sayesinde kan yapan bir çaydır.

Goji Berry Çayı İle Nasıl Zayıflarım

Öncelikle belirtmek gerekir ki sadece goji berry çayı kullanarak zayıflamak mümkün değildir. Goji berry çayı sadece kilo verme sürecinde yağ yakım hızınızı artırır. Yani kilo verme sürecinde sporla birlikte günde aç karnına 3 kez kullanılacak goji berry çayı kilo vermenizi sağlayacaktır.

Goji Berry Ça]]> Goji Berry Yüz Kremi https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-yuz-kremi.html Wed, 28 Nov 2018 11:17:04 +0000 Goji Berry Yüz Kremi; goji berry yüz kremi, dünyada tamamen doğal meyve özlerinde yararlanarak üretilen bir yüz kremidir. Goji üzümünün bir kaç isimi vardır; kurt üzümü, ya da goji çileği olarak isimlendirilir. Goji berry y Goji Berry Yüz Kremi; goji berry yüz kremi, dünyada tamamen doğal meyve özlerinde yararlanarak üretilen bir yüz kremidir. Goji üzümünün bir kaç isimi vardır; kurt üzümü, ya da goji çileği olarak isimlendirilir. Goji berry yüz kreminin içeriğinde kimyasal hiç bir katkı maddesi barındırmaz bu yüzden gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Goji berry yüz kreminde birbirinde farklı 20 yakın mineral ve aminoasit bulunur. Bu mineral aminoasit goji meyvesinde bulunduğu için cilde oldukça faydalı özellikle kırışık gidermede oldukça etkilidir. Goji berry yüz kremi dünyada mucizevi meyve olarak bilinmekte. Goji berry yüz kremi bütün cilt sorunlarını giderilmesinde yardımcı olur. Goji berry yüz kremini özellikle 35 yaş üstü kırışıklık problemi başlayan herkes kullanabilir. 


Goji Berry Yüz Kremi Nasıl Kullanılır

Goji berry yüz kremini kullanmadan önce yüzünüzü ph değeri bir sabun veya yüz temizleyici ile hassas bir şekilde temizleyin. Daha goji berry yüz kreminde elinize nohut kadar alın ve dairesel hareketlerle yüzünüze masaj yaparak yüzünüze sürün. İki hafta düzenli kullanım sonunda; uzun süredir yüzünüzde olan yorgunluk izleri kaybolacak, Cildinizin nem oranını düzenler, pürüzsüz bir cilt sahip olmanıza yardımcı olur.

Goji Berry Yüz Kremi Neden Kullanılmalı 
 • Cildi ultraviyole ışınlarında korumak ve içinde bulunan vitaminler ile cilt hücrelerini yeniden onarılmasına hızlandırmaya yardımcı olur.
 • Goji berry yüz kremi geçici çözü üretmez. İçerisinde bulunan geniş spektrumlu vitamin, eser elemenler ve aminoasitler bir araya gelerek savaştıklarında kırışıklıkların yeniden meydana gelmesini önler.
 • Goji berry yüz krem cilde kısa sürede hızla emdiğinden, derinin en alt tabakasının kolajen üretimini harekete geçirerek cildin eski doğal elastikiyet yapısı görünümünü yeniden döner.
 • Goji berry yüz kremi yaş ilerlemesi ile oluşan yüzdeki değişimler ile mücadele eder ve cildin içi rezervlerini çalıştırır. 
 • Hiç bir şekilde horman içermez tamamen doğaldır.
]]>
Goji Berry Kullanımı https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-kullanimi.html Wed, 28 Nov 2018 18:26:25 +0000 Goji Berry Kullanımı; Goji Berry Çin'de doğal olarak yetişen küçük küçük meyveleri olan çalı formunda bir bitkidir. Diğer ismi kurt üzümü, Goji çileği besin değeri en yüksek olan meyveler arasındadır. Soymadan rahatlıkl Goji Berry Kullanımı; Goji Berry Çin'de doğal olarak yetişen küçük küçük meyveleri olan çalı formunda bir bitkidir. Diğer ismi kurt üzümü, Goji çileği besin değeri en yüksek olan meyveler arasındadır. Soymadan rahatlıkla yenebilecek olan Goji Berry de biftekten daha çok demir bulunmaktadır. Yaban mersini ve kiraza benzemekte olan tadı ile çok faydalı olan Goji Berry kullanan kişiler çoktur. 100 gram yaş Goji Berry meyvesi yaklaşık olarak 83 kaloridir. 1 tepeleme tatlı kaşığı kuru Goji Berry meyvesi 15-16 kaloridir. Vücutta en hızlı yağ yakan bir meyve olduğu için özellikle diyet yapan kişilerin çok sevdiği meyveler arasında yerini almıştır.

Goji Berry Kullanımının Faydaları; 

Goji çileğinde portakaldan daha fazla C vitamini bulunmaktadır. O kadar hafiftir ki günlük kullanım miktarı 30 gr yenebilmektedir. Bu meyveler kemik ve bağların güçlendirilmesi, yağların hızlı yakılması için büyüme hormonunu üretir. Ayrıca selülit ile savaşmaya yardımcı olur. Goji berry A vitamini, B vitamini ve  içerdiği antioksidanlar sayesinde stresin etkilerini de azalttığı bilinmektedir. Kolestrol, yüksek kan basıncında, kan şekerini düzenlemede, ileri yaşlarda göz hastalıklarında, kanser hastalıklarında, cildin güneş görmekten engellenmesinde, zihinsel rahatlık, uyku kalitesini düzenlemede, mutluluk hormonlarını artırmada, kan temizlemede, iyileşme hızını artırmada, cinsel istek ve gücü düzenlemede,vücuda daha genç ve dinamik görünüm sağlamakta daha saymakla bitmeyen şifalar ötesi bir meyvedir. diyebiliriz. Herkesin bu şifalı meyveden kendisini mahrum bırakmaması gerektiği söylemek daha doğru olacaktır.

Goji Berry  Fiyatı

Goji berry meyvesini piyasada kilosunu 60 liradan satılan Goji Berr'yi evde saksıda dahi yetiştirebilirsiniz. Çin de yetiştirilen Goji Berry meyvesi artık son yıllarda Türkiye'de de yetişmektedir. Tibetlilerin yüzlerce yıl Goji Berry den yaptıkları ilacı böbrek ve karaciğer tedavisinde kullandıklarını bilinmektedir.

Goji Berry Kullanımı; Havuçtan daha fazla beta bulunan Goji beryy dengeli bir biçimde kullanmak çok önemlidir. Zaten bütün besinlerde dengeli  ve ölçülü kullanım sağlandığı zaman faydalı olduğunu bilmek gerekir. Goji Berry'yi yaş olarak çiğneyebilir, çayını içebilir, çorbasını yapabilirsiniz. Salatasını, kekini, müslisini, kurabiyesini yapıp kullanabilirsiniz. Fakat Goji Berry tüketiminde dikkatli olmak gerekmektedir. Çünkü; bazı ilaçlarla etkileşimi olabilir. Eğer kan sulandırıcı coraspirin gibi ilaçlar kullanıyorsanız mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Ayrıca diyabet ve kan basıncı ilaçları ile etkileşime girebilir. Bu nedenle kullanmaya başlamadan önce mutlaka doktorunuzla konuşmalı ondan sonra kullanıma başlanmalıdır. Sonuç olarak şunu diyebiliriz her meyve ve besin gibi goji berryi tek başına kullanarak mucize beklenmesi yanlış olur. 
]]>
Goji Berry 1 Ayda Kaç Kilo Verdirir https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-1-ayda-kac-kilo-verdirir.html Thu, 29 Nov 2018 05:41:21 +0000 Goji Berry 1 Ayda Kaç Kilo Verdirir, goji berry çayının kilo vermeye yardımcı olduğu bir gerçektir. Fakat kilo verme olayı vücuttaki suyun dışarı atılması ve yağların yakılması ile gerçekleşen bir olaydır. Kilo verme Goji Berry 1 Ayda Kaç Kilo Verdirir, goji berry çayının kilo vermeye yardımcı olduğu bir gerçektir. Fakat kilo verme olayı vücuttaki suyun dışarı atılması ve yağların yakılması ile gerçekleşen bir olaydır. Kilo verme kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir. Kişinin genetik özellikleri ve yapmış olduğu spor kaç kilo verdiğini etkiler. Goji berry çayı yağ yakımını hızlandırarak kilo verme hızını artırır.

Goji Berry 1 Ayda Kaç Kilo Verdirir öğrenmek için 1 ayda yaktığınız kaloriyi bilmeniz gerekmektedir. Basit bir şekilde yakılan kalori miktarı ve aldığınız kalori miktarı 1 ayda kaç kilo verdiğinizi belirler. Aktif spor yapan ve düzenli goji berry çayını kullanan birinin ayda 10 kilo vermesi mümkündür.

]]>
Goji Berry Üzümü https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-uzumu.html Thu, 29 Nov 2018 19:54:29 +0000 Goji Berry Üzümü, kırmızı renkli ve salkımlı meyvesi olan bir üzüm türüdür. Ana yurdu Tibet olup oldukça değerli meyveler arasında yer alır. ''Kurt üzümü'' olarak da bilinmektedir. Himalaya bölgesinde has bir bitkidir. Zam Goji Berry Üzümü, kırmızı renkli ve salkımlı meyvesi olan bir üzüm türüdür. Ana yurdu Tibet olup oldukça değerli meyveler arasında yer alır. ''Kurt üzümü'' olarak da bilinmektedir. Himalaya bölgesinde has bir bitkidir. Zaman içerisinde Moğolistan ve Çin taraflarına kadar yayılım göstermiştir. Odunsu bir çalı şeklindeki dalları olan bu meyve yumuşak ve küçüktür. En yüksek rakımda bile yetişme alanı sağlar. Goji berry tohumu ufaktır. Toprağı tutup gelişim gösterdiği zaman her sahaya yayılarak yetişme alanını kapsar. Her türlü toprak türüne uyum sağlar. Yalnız, aşırı sıcaktan hoşlanmaz. Yarı gölgeli ortamlarda yetiştirilmesi verimlilik bakımından fayda sağlar. Bu meyvenin bitkisinin boyu yaklaşık 3 metre kadar uzar. Kapsamlı kök sistemiyle toprağı sarmaktadır. Dayanıklı bir bitki niteliğindedir. Meyveleri ağaç gelişim gösterdikten iki yıl sonra verim verir. İlkbahar mevsiminde yeşil ve sert olarak meydana gelen meyveleri yaz mevsiminde Ağustos ayı içerisinde olgunlaşarak yumuşak hale gelir. Uzak doğuya ait kültürde bu lezzetli meyvenin adı ''Mutluluk Meyvesi'' olarak anılmaktadır. Sağlık bakımından son derece yüksek besin değeri içeren goji berry üzümü, kızılcık şeklini ve kiraz tadını anımsatır. Taze olmasının yanı sıra kurutularak da tüketilmektedir. Saplarının şifa kaynağı olması değerlendirilmesini ön planda tutmuştur. Yaprakları, yeşil ve küçük boyuttadır. Yaprağının içeriğindeki değerli maddeler her derde deva olmaktadır. Bu meyve bitki çayı ve bakım kremleri içerisinde kullanıma hazır hale getirilmektedir. Uzak doğuya mensup kültürde goji berry üzümünün yaprağı çayı günlük tüketilmektedir.

Goji Berry Üzümünün Faydaları

İçeriğindeki vitamin ve minerallerin zengin olması sağlığa önemli derecede katkı sağlar. Son derece şifa kaynağı olan bu meyve antioksidan niteliklidir. Uzun ve sağlıklık yaşamın sırları goji berry üzümünden geçer. İçeriğindeki protein oranı kepekli buğdaydan dahi yüksektir. Tam bir C vitamini deposudur. Ayrıca E ve B vitamini oranı da yüksektir. Tüketildiğinde kolesterollü düşürücü bir etkiye sahiptir. Bakterilere karşı cephe alan bu üzüm enerji açısından da tam bir direnç sağlar. Fosfor, kalsiyum, çinko, magnezyum olarak mineral seviyesi yüksek düzeydedir. Bunların yanı sıra hafızayı güçlendirici, sakinleştirici, kas güçlendirici, karaciğer yağlanmasını önleyen bir etki sağlar. Kanserle mücadele için zırh görevi üstlenir. Göz sağlığı için faydalıdır. Cinsel iktidarsızlığa iyi gelmektedir. Her türlü hastalığa karşı vücut direncini arttırıp enzim değerlerinin artışına katkıda bulunur. Ayrıca, kilo vermek isteyenler için ideal bir meyvedir. Özellikle kuru halinin çay olarak belirli aralıklarla düzenli tüketimi toksinleri atmaya yardımcı olur. Bu meyve ve yaprakları oldukça değerli olduğundan tıbbi alanda ilaç yapımında da kullanılmaktadır.
]]>
Goji Berry Türkiyede Nerede Yetişir https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-turkiyede-nerede-yetisir.html Thu, 29 Nov 2018 21:11:32 +0000 Goji  berry Türkiyede nerede yetişir, goji' nin Türkiye'deki bir diğer adı kurt üzümüdür. Gençlik meyvesi olarak bilinmektedir. Himayala dan dünyaya yayılan Goji Berry Türkiye de ise Antalya bölgesi' nin gündoğmuş ilçesinde Goji  berry Türkiyede nerede yetişir, goji' nin Türkiye'deki bir diğer adı kurt üzümüdür. Gençlik meyvesi olarak bilinmektedir. Himayala dan dünyaya yayılan Goji Berry Türkiye de ise Antalya bölgesi' nin gündoğmuş ilçesinde  yetiştirilmektedir. Goji Beryy gündoğmuş kentsel projesinin başlatıldığı gündoğmuş ilçesinin yüksek kesimlerinde yapılmaktadır. Başta kanser olmak üzere bir çok hastalığa iyi geldiği ve bilinmektedir. Özellikle son zamanlar da ise zayıflama amaçlı çok kullanılmaktadır. Goji ismi ise goji isimli bir şirket tarafından tanıtıldığı için goji ismini almıştır. Türkiye de uzun yıllardır bilinen ismi kurt üzümüdür. Asıl yetişme yeri Asya olup genellikle Tibet ve Moğolistan da Dünyanın en yüksek dağı olan Himalayalarda yetişmektedir. Besin değeri çok yüksek meyveler den bir tanesidir. Kuvvetli bir antioksidandır. Çin de ise tıp alanında 2000 yıldır kullanılmaktadır. 

Goji  berry  yetiştirilme yerleri ve şartları şunlardır:
 • Denizden 0-2000 rakımda her türlü toprakta yetişmektedir.
 • -27 ve + 45 derece sıcaklıkta yetiştiği bilinmektedir.
 • Ülkemizde ise çeşitli yerlerde 3-4 yıldır denenmektedir. Buralar ise Denizli, Antalya ve Karadeniz gibi yüksek kesimlerinde denenmektedir.
 • Doğal gübre ile karıştırılıp toprağa ekilmektedir.
 • Fidanın rüzgar dan etkilenmemesi için çıtaya bağlanmalıdır.
 • Damla sulama ile haftada sadece 1 kez sulamak yeterlidir.
 • Kısmi gölge ve bol güneş alan yer olmalıdır.
 • Goji meyvesi 2 yıldan sonra vermeye başlar fakat en iyi verimi 4-5 yıl da alabilirsiniz.
 • Evde ise 8 saat güneş alan bir yerde saksıda da yetiştirebilirsiniz.
Goji berry meyvesini en çok tüketen ülkeler

Amerika, Kanada ve Avrupa ülkeleridir. Goji uzun ömür meyvesi ve mutluluk meyvesi olarakta bilinmektedir. Tadı yaban mersini veya kiraz tadında sulu bir meyvedir. Türkiye de yeni duyulan ve fazla üretimi olmadığı için taze meyve olarak bulmak biraz zordur. Bu sebeple aktarlardan kurusunu alabilirsiniz, yaprağı ile de çay demleyebilirsiniz. Sağlık açısından çok faydalıdır.

Goji  berrynin yani kurt üzümünün faydaları;
 • Yağ oranını azaltır.
 • Uyku düzensizliklerini düzenler.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Vücuda daha genç ve diri görünüm kazandırmaktadır.
 • Kansere faydalıdır.
 • Yüksek tansiyonu düşürmektedir.
Türkiye'de son yıllarda sadece zayıflama amaçlı kullanılsada bir çok hastalığa iyi gelmektedir. Gojinin 30 dan fazla çeşiti bulunmaktadır. Yetiştirmek isteyen kişilerin çelik yetiştirilen fidanları tercih etmeleri gerekmektedir. Antalya'da kentsel dönüşüm projesi ile 2013 yılında üretilmeye başlanmıştır.
]]>
Goji Berry Kremi https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-kremi.html Fri, 30 Nov 2018 15:36:11 +0000 Goji berry kremi, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildi zararlı ışınlardan korur. Bir çok faydası olan goji berry kremi goji meyvesinden üretilmiştir. Bu mucizevi ürün dünyada çok fazla tercih edilmektedir. Goji b Goji berry kremi, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde cildi zararlı ışınlardan korur. Bir çok faydası olan goji berry kremi goji meyvesinden üretilmiştir. Bu mucizevi ürün dünyada çok fazla tercih edilmektedir. Goji berry kremi; goji üzümü, goji çileği ya da kurt üzümü denilen mevyenin özünden üretilmektedir. Goji meyvesi ülkemizde ve dünyada genellikle çay olarak ve zayıflama amaçlı kullanılmaktadır. Fakat goji berry kremi zayıflama amaçlı kullanılmamalıdır. Zayıflama amaçlı kullanıldığında hiçbir faydası olmaz. Goji berry kreminin çay ya da mevyesinin kullanım amacından tamamen bağımsızdır. Krem olarak kullanılan goji berry cildi yenileme özelliği vardır. Cilde sürüldüğünde hücre yenilemesini ve deri yenilemesini hızlandırır. 

Goji berry kremi içerisinde geniş spektrumlu elementler ve amino asitler bir araya gelerek ciltte oluşan kırışıklıkları zamanla engeller. Goji berry kremi cilde uygulandığında kısa süre içerisinde hızla emilen doğal formülü ile cildinizin alt tabakalarındaki kolajen üretimini aktif hale getirerek cildin doğal yapısını kazandırmaya büyük katkısı vardır. Ciltteki kırışıklıklar yüz kaslarının hareketlerinden kaynaklanmaktadır. Belli bir süre sonra cildin sıkılığı ve nem dengesi kaybolmaya başlar. Ama goji berry kremi kullanıldığında yüz tekrar nem kazanmış olur ve kısa sürede sıkılaşır. Böylece kırışıklıklar da engellenmiş olur. Direk güneş ışınlarına maruz kalmak cildin yaşlanmasına ve zarar görmesine neden olur. Bundan dolayı hangi mevsim olursa olsun cildin korunmaya ihtiyacı vardır. Goji berry kreminin cildi ultraviyole ışınlarından koruma gibi bir özelliği de vardır. 

Goji berry kremi nasıl kullanılır

Goji berry kremini kullanmadan önce yüzümüzü sabunla iyice yıkıyoruz. Uygulama yapılacak bölgenin temiz olması gerekmektedir. Temizleme işlemi bittikten sonra kremi uygulayacağınız bölge için nohut büyüklüğünde alıyoruz ve yüzümüze iyice yediriyoruz. Goji berry kremi düzenli olarak kullanıldığında ciltte oluşan yorgunluk izlerini giderir ve cildi pürüzsüzleştirir. Krem kısa sürede etkisini gösterir. Goji berry krem su bazlı olduğu için cildin daha derin katmanlarına nüfuz eder. Goji berry kremi cildin kırışıklıklara karşı daha dirençli olmasını sağlar ve kırışıklıkları önler. Goji berry cilt kreminin yanında piyasada goji berry göbek kremi de bulunmaktadır.  

Goji berry kremin içeriğinde neler bulunur
 • Goji berry meyvesi,
 • C vitamini,
 • Demir,
 • Betain, 
 • E vitamini,
 • B kompleks vitamini
Goji berry meyvesinin faydaları; 
 • Ömrünüzü uzatır.
 • Enerjinizi ve dayanıklılığınızı arttırır.
 • Genç ve dinamik görünmenizi sağlar.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Kanserden korur.
 • Kolesterolü dengeler.
 • Kan şekerini dengeler.
 • Cinsel gücü arttırır.
 • Zayıflamaya yardımcı olur.
 • Cildin nem dengesini korur.
 • Baş ağrısına iyi gelir.
 • Daha rahat uyumanızı sağlar.
 • Kalbinizi güçlendirir.
 • Vücutta yağ oluşumunu engeller.
 • DNA' nınızı korur.
 • Bağışıklık sisteminizi güçlendirir.
 • Böbrek ve karaciğere iyi gelir.
 • Kasları ve kemikleri güçlendirir.
 • Hafızayı güçlendirir
]]>
Goji Berry Zararları https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-zararlari.html Sat, 01 Dec 2018 04:11:59 +0000 Goji berry zararları, genellikle insanlar tarafından çok bilinmeyen durumlardır. çünkü bu bitki direk olarak insanlar tarafından faydaları amacıyla tüketilmektedir. Genellikle insanlar tarafından faydaları nedeniyle sevilen bu bit Goji berry zararları, genellikle insanlar tarafından çok bilinmeyen durumlardır. çünkü bu bitki direk olarak insanlar tarafından faydaları amacıyla tüketilmektedir. Genellikle insanlar tarafından faydaları nedeniyle sevilen bu bitki, çok büyük faydalar göstermektedir. Ancak belirtmek isterim ki bu bitki bazen çok ciddi zararlara neden olabilmektedir. Özellikle goji berry, bir bitki olduğu için birçok kişi bu bitkinin zararlarını bilmemektedir. Göji berry, içerisindeki vitaminler ve mineraller nedeniyle birçok sağlık sorunu üzerinde olumlu etkilere neden olduğu gibi birçok doktorun da olumlu bir şekilde bu bitkiyi değerlendirmesine neden olmaktadır. Fakat en küçük yanlış kullanımlarda bile ciddi zararlara neden olmaktadır. Özellikle özel gruplarda yer alan insanlar için ciddi olarak zararlar meydana gelebileceği için kesinlikle bu bitki kullanılmadan öncelikle doktorla görüşmesi gerekmektedir. Bu şekilde bitkiden daha gönül rahatlığıyla faydalanılabilir. Goji berry bitkisi, günümüzde ülkemiz içerisinde  yeni yeni tanınmaya başlamıştır. Bu nedenle insanların daha yeni bu bitkiyi tanıdıklarını söyleyebiliriz. Bitkinin kullanımının bilinmemesi nedeniyle goji berry zararları ile olumsuz bir şekilde etkilenmemek için direk olarak  bilgi edinerek bu bitki kullanılmalıdır. 

Goji berry ne gibi zararlara neden olabilmektedir

Yaşlılık: Yaşı ilerlemiş olan insanlarda bu bitki direk olarak farklı yan etkilere neden olarak kimi zaman sindirim sorunlarına kimi zaman ise direk olarak mide bulantısı gibi olumsuzluklara neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda kişide goji berry biraz daha az tüketilebilir. 
Diyabet ilaçlarıyla etkileşimi: Diyabet hastası olan insanlar günün belli saatlerinde belli ilaçları kullanmaktadır. Bu ilaçlar her ne kadar tıbbi bir ilaç bile olsa bu bitkiyle birlikte kullanımda ya da bitki sonrasında kullanım durumunda direk olarak ciddi sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Özellikle mide bulantısı ve kusma olarak insanlarda etkiler göstermektedir. Eğer herhangi bir diyabet sorununuz varsa kesinlikle doktorunuzla görüşmelisiniz. 
Hipertansiyon: Goji berry bitkisi direk olarak insanlarda aşırı kullanım sonucunda tansiyonun aniden yükselmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle günlük olarak belli bir miktarın sonrasında tüketim durdurulmalıdır. Aksi durumlarda tansiyon sorunlarından siz de olumsuz olarak etkilenebilirsiniz. 
Uyku problemleri: Goji berry meyvesi, kesinlikle gündüz vakitlerinde kullanılmalıdır. Çünkü goji berry zararları arasında en önemli etkilerinden biri de insanlarda uyku problemlerine neden olmasıdır. Uyku problemlerine neden olacağı için sabahları uykudan uyandıktan sonra kullanım yapılması çok daha iyi olacaktır. 
Enerji: Aslında birçok zaman bu etkisi fayda olarak görülmektedir. Ancak goji berry zararları arasında aşırı enerji vermesi de söylenebilmektedir. Bitkinin aşırı bir şekilde tüketilmesi aşırı enerjiye neden olarak direk düzeninizi olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Bu nedenle kesinlikle goji berry belli seviyelerde tüketilmelidir. 
Kan akış hızı: Kanın sulanmasına neden olarak direk olarak kan akış hızı artacaktır. Bu durum direk olarak kalbin çalışma düzeninde de değişikliğe neden olur.  Ancak bu zararı daha çok aşırı kullanım kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Özellikle yaşlı insanlar bu zarardan dolayı aşırı olarak tüketmemelidir. 
Baş dönmesi: Goji berry zararları arasında yer alan ve özellikle aşırı tüketildiğinde ya da goji berry çayının aşırı tüketilmesi durumunda ortaya çıkan bir durumdur. Baş dönmesi sorunu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu nedenle önemli olan baş dönmesi durumunda istirahat edilmesidir. 
Hamilelik: Hamile olan insanlarda goji berry bitkisi hem bebek için hem de anne için ciddi olarak sorunlara neden olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle hamile olan insanların bu şekilde bitkileri tüketmesi sağlıklı olmayacaktır. Öncelikle doktor onayı alınması çok daha iyi]]> Goji Berry Yetiştiriciliği https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-yetistiriciligi.html Sat, 01 Dec 2018 12:56:11 +0000 Goji berry yetiştiriciliği, ana vatanı Tibet olan kırmızı renkli küçük boyutlu salkım halinde çalı niteliğindeki ağaçta yetişen bir meyve türü olan goji berry yetiştiriciliği Çin ve Moğolistan çevresinde yaygınlık gös Goji berry yetiştiriciliği, ana vatanı Tibet olan kırmızı renkli küçük boyutlu salkım halinde çalı niteliğindeki ağaçta yetişen bir meyve türü olan goji berry yetiştiriciliği Çin ve Moğolistan çevresinde yaygınlık göstermiştir. Bu meyve Türkiye'de "kurt üzümü" olarak da tanınmaktadır. Goji berry meyvesinin rengi ve yapısı kuş burnu ve kızılcık meyvelerine benzemektedir. Tam bir antioksidan deposu olan bu meyve bakımının iyi yapılmasıyla birlikte hemen her yerde yetiştirilmeye uygundur. Son derece sağlıklı olan bu meyve tohum veya fidan olarak yetiştirilebilir. Toprağın kurak bir yapıya sahip olmaması ve yeterli miktarda yağışın olması bu bitkinin gelişimi için önemlidir. Olgunlaşma döneminde güneşe ihtiyaç duyar. Tohum olarak ekimi yapıldığında tohumların en az bir gün suda bekletilmesi gerekmektedir. Mart ayında ekilen tohumlar toprağın kalitesine göre daha erken filizlenmeye başlayabilir. Fidan olarak dikilen bu bitki ilkbahar mevsiminde sürekli bakım halinde olmalıdır. Özellikle fidana bir dayanak şeklinde çubuk yerleştirilmesi kötü hava koşullarına karşı cephe alacaktır. Toprakla buluşturulan tohum veya fidanın ilk can suyunun verilmeside önemli bir husustur. Bu bitki gelişim gösterdikçe belirli aralıklarla sulanmalıdır. Yetişme döneminde gerekli bakımların yapılması meyve verimliliği için şarttır. Özellikle budamanın yapılması gelişimine katkı sağlayacaktır. Bununla birlikte toprağın üzerindeki yabancı otlar ve taşlar ayıklamalıdır. Belirli aralıklarla toprağa çapa yapılarak nefes aldırılmalıdır. Çalı formunda bir bitki olduğu için geliştikçe toprağın derinliklerine kadar kök salmaktadır. Çiçeklenme dönemi Nisan ayıdır. Mayıs ayında yeşil meyveleri yüzünü gösterir. Temmuz sonu gibi olgunlaşır. Mahsul edilen bu meyve taze veya doğal ortamında kurutularak tüm dünyaya sunulur.

Goji berry meyvesinin faydaları

İçerdiği yüksek vitamin sayesinde sağlık yönünden oldukça faydalıdır. Goji berry meyvesinin renginin kırmızı olması kan yapıcı özelliğe de sahiptir. Kilo vermek isteyenlerin vazgeçilmez seçenekleri arasında yer alır. Vücut yağ oranını azaltıp uyku düzensizliğinin belirli orana kavuşmasını sağlar. Tibet halkı bu meyveyi antioksidan niteliğinde ilaç olarak kullanmışlardır. Bu meyvenin kanser önleyici etkisi vardır. İçeriğindeki doğal şeker oranı vücudun ihtiyacı olan şekeri karşılar. Yaşlanma karşıtıdır. Gençlik hormonu salgısını arttırır. Kanı temizleyerek kolesterolü dengeler. Cinsel gücü yüksek seviyeye ulaştırır. Mutluluk meyvesi olarak anılan bu meyve stres düzeyini en aza indirger. Unutkanlığa iyi gelir. Vücut direncini arttırarak enerji depolamaya yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı zırh görevi üstlenir. Sindirim sorunlarını giderir. Özellikle gastrit rahatsızlığı olan kişilerin bu problemini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Ömrün kalitesini üst seviyeye ulaştırır. Göz sağlığı için de oldukça değerli bir meyvedir.
]]>
Goji Berry Aç Karnına Mı Yenir https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-ac-karnina-mi-yenir.html Sun, 02 Dec 2018 11:43:32 +0000 Goji berry aç karnına mı yenir: Bu bitki Moğolistan, Çin ve Tibet'te Himalayalar'da yetişir. İnsanlar tarafından yaklaşık 6000 bin yıldır kullanılan bir meyvedir. Goji berry çayı ve üzümü olarak satılan bu bit
Goji berry aç karnına mı yenir: Bu bitki Moğolistan, Çin ve Tibet'te Himalayalar'da yetişir. İnsanlar tarafından yaklaşık 6000 bin yıldır kullanılan bir meyvedir. Goji berry çayı ve üzümü olarak satılan bu bitki, tonik gibi kozmetik alanlarda da kullanılmaktadır. Asya'dan ithal edilen doğal bir meyvedir. Meyvenin yapraklarından bitki çayını, saplarından da yağ yapabilirsiniz. Ülkemizde kurt üzümü olarak bilinen bu meyvenin sağlığa bir çok faydası bulunmaktadır. Bu meyvenin etkili antioksidan özelliği ve lifli yapısından dolayı yaşlanmayı geciktirme görevi görür. Özellikle içerdiği aminoaistler sayesinde yağ yakımını hızlandırır ve bol su içilerek kilo verilmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca goji berry  karaciğer, böbrek, kalp gibi önemli organlarımızı korur ve güçlendirir.  Bunların yanında goji berry, portakalda bulunan C vitamininin 3 katını barındırmaktadır. Bu yüzden soğuk algınlığına karşı koruyucu etkisi vardır.

Goji berry meyvesi nasıl tüketilir:

Goji berry, aç ya da tok karnına yenilmesinin bir yan etkisi yoktur. Bu meyvenin küçük yumuşak meyveleri bulunur. Bu meyveleri taze ya da kuru üzüm olarak da tüketmek mümkündür. Taze meyve halinde tüketimi günlük 50 gramdır. Eğer kurusu tüketilecek ise, günlük 30 gram olsun. Kuru tüketimde bu miktar yaklaşık iki çorba kaşığa eşdeğerdir. Bir kaşık sabah, bir kaşıkta akşam tüketilmelidir. Goji beri ayrıca kurusunu akşamdan bir bardak suya ıslatıp, sabah kahvaltıdan önce suyunu içip, yumuşamış meyveleri de beraber yenmelidir. Faydasını görebilmek için bu uygulamaya on gün boyunca devam edilmelidir. Fazla kullanımda hiçbir zararı bulunmamaktadır. Fakat günlük ihtiyacın dışına çıkılmış olur. Goji Berry aç karnına mı yenir, bunu açıklamaya çalıştık, umarız faydası olur.
]]>
Goji Berry Ağacı https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-agaci.html Sun, 02 Dec 2018 13:04:31 +0000 Goji Berry Ağacı: Ülkemizde ismi kurt üzümü olarak bilinen, 6000 yıllık tarihçesiyle ''Dertlere deva, hastalara şifa'' deyiminin hemen hemen tam karşılığı gibidir. Anavatanı Tibet olan  kurt üzümü yada mutluluk meyvesi ol Goji Berry Ağacı: Ülkemizde ismi kurt üzümü olarak bilinen, 6000 yıllık tarihçesiyle ''Dertlere deva, hastalara şifa'' deyiminin hemen hemen tam karşılığı gibidir. Anavatanı Tibet olan  kurt üzümü yada mutluluk meyvesi olarak bilinen Goji Beryy,  mükemmel bir antioksidandır. Rengi, tadı kiraz ve yaban mersinine benzer. Görünümü iyi tanıdığımız kuşburnu gibidir. 

Goji Berry ağacı, 700 yıldır Tibet' de üretilmektedir. Goji Beryy'nin hafif kumlu, killi toprakta yetiştirmek daha verimli olur. Boyu 3 metre çalı görünümündedir.  Son yıllarda,  nemli ortamın  yetişmesine  elverişli  oluşundan dolayı, ülkemizin Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir. Diğer bir çok illerimizde de yetiştirilmeye devam edilmektedir. Güneşli ve nemli ortamlarda saksılarda bile yetişir. Goji Berry'nin oldukça fazla çeşidi vardır ancak, ülkemizde yetiştirilen ve üretimi yapılan cinsler fazla değildir. Gelişimini tamamlamış bir Goji Berry ağacı, 8 kg meyve verir. Bu fidan ikinci yılında kapasitesinin %25 ini, üçüncü yılında ise 2-3 katı meyve verir. 

Goji Beryy Ağacı: Tıp ve alternatif tıp alanlarında kullanılır. Çin'de uzun yıllardır kullanılmaktadır. Şifa deposu olarak dikkati çeken bu meyve, içerisindeki kanser önleyici önemli madde bulundurması nedeniyle, tedavi özelliği  kanıtlanmış bir kaç bitki türündendir. Tibetliler uzun yıllar kurt üzümü Goji Beryy'den ürettikleri ilaçlarla bir çok hastalığı tedavi etmişlerdir. Kanı temizler, kan basıncını düşürür. Bu mucize meyve, özellikle kadınların kurtarıcısı gibidir. Onları çok mutlu edecek olan, erken yaşlanmaya karşı vücudu koruma özelliğinin  yüksek olması. Kadın ve erkekler için kişisel bakım ürünü olarak el ve cilt kremi de üretilmiştir. Her gün az miktarda çay olarak tüketildiğinde ise zayıflamaya yardımcı olduğu söylenir. Kadınlarda menopoz  döneminde uyku bozukluğu ve ileri yaş uyku dengesizliğine sakinleştirici, yatıştırıcı özelliğinden dolayı kullanılması önerilir. Yüksek tansiyonu düzenler, cinsel yönden faydası vardır. Göz önünde uçuşan siyah noktalara etkisi olduğu ve  loş ortamlarda görme kalitesini yükselttiği bilinir. Kan yapıcıdır. Uzun kış aylarında soğuk algınlığına karşı tam bir C vitamini deposu olan Goji Berry'yi kullanabiliriz. Diğer bir yararı ise sindirim sorununu giderir, gastrit gibi mide rahatsızlığının hafiflemesinde yardımcı olur. 

Goji berry ağacını ve mucize meyvesi kurt üzümünün yaşantımızda karşılaştığımız sıkıntıları gidermesinde  gösterdiği yararları anlatmış bulunuyoruz. Sağlık söz konusu olduğunda modern tıp olmazsa olmazımız ama, her sağlık sorununda hastaneye, eczaneye koşmamalıyız. Daha dikkatli ve kaliteli yaşayarak tıbba olan ihtiyacımızı minimuma indirebiliriz. Rahatsızlıklarımızda doktora başvuracağımız konuları ayırt edip, yararı büyük olan bitkisel tedavileri yine de dikkatli kullanmalıyız.
]]>
Goji Berry Tohumu https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-tohumu.html Mon, 03 Dec 2018 09:59:24 +0000 Goji Berry Tohumu, Lycium Barbarum, kurt üzümü ve mutluluk meyvesi olarak bilinir. Goji Berry tohumu çekirdeği diğer meyvelerdeki gibi büyük değildir. Domatesin çekirdeğini andıran küçüklüktedir. Bu meyve, çalı şeklinde, k Goji Berry Tohumu, Lycium Barbarum, kurt üzümü ve mutluluk meyvesi olarak bilinir. Goji Berry tohumu çekirdeği diğer meyvelerdeki gibi büyük değildir. Domatesin çekirdeğini andıran küçüklüktedir. Bu meyve, çalı şeklinde, kızılcığı andıran küçük, yumuşak, rengi kırmızıya çalan bir meyve olup  çok amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bitkinin sapları, meyveleri yaş ve kuru olarak, yaprakları çay şeklinde, posası her türlü  kozmetikte değerlendirilmektedir. Goji Berry meyvesinin Himalaya bölgesinden Çin'in Tibet, Moğalistan dolaylarına oradan da ülkemize kadar geldiği düşünülmektedir. Genellikle yüksek rakımda yetişen bu meyve, her türlü toprakta yaşayabilmektedir. Hafif kumlu, killi, yarı sert toprakta kolayca yetiştirilebilmektedir. Goji berry kuraklığa dayanıklı olup güneşli  iklimi sevmekle beraber yarı gölgeli ortam yetişmesi için uygun olabilir. Güneş ışığı yakıcı olmadığı sürece sakıncası yoktur. Çok yağışlı ortamda da rahatça büyür. Her türlü koşula rahatça ayak uydurabilen bu bitki geniş kök sistemine sahiptir. Böylece topraktaki besini iyi bir şekilde alabilmektedir. Goji berry tohumu fidan halini aldıktan sonra 6 ay içinde çiçek açıp meyve verebilmektedir. 4-5 yaş arasında goji berryden iyi düzeyde meyve beklenebilir.

Goji berry tohumu üretimi nasıldır

Goji berry meyvesinden alınan tohumla üretimi mümkündür.Ocak ve şubat aylarında ekimi uygundur. Ilıman ve kapalı  bir ortamda (sera gibi) önce çimlenme sağlanmalıdır. Daha sonra fide olur. Fideler biraz büyüyünce (ortalama olarak bir yıl sonra) daimi bulunacakları yere dikilebilir. Bu geçiş saksıdan bahçeye veya kapalı bir ortama olabilir. Eğer kapalı ortamda büyütülecek ise çiçeklere elle dokunarak tozlaşmanın sağlanması gereklidir.  Daha sonra  hızla büyüyen goji berry meyvesinden iri olanlarından alınan tohumlar kurutularak serin ve güneş almayan bir yerde saklanarak bir sonraki üretime hazır edilmiş olur. Goji berry dalından da dikilerek çoğaltılabilir.

Goji berry tohumu faydaları
 • Goji berry meyvesinin birçok faydası olduğu bilinmektedir.
 • Uzak doğunun vazgeçilmez bitkilerinden olan bu bitkinin ömrü uzattığı düşünülmektedir.
 • Protein oranı oldukça yüksek olduğu için sağlıklı bir meyvedir.
 • Antioksidan oranı yüksektir.
 • Bu meyvenin portakaldan daha çok C vitamini içerdiği bilinmektedir. B-E vitaminleri de vardır.
 • Kolesterolü düşürme özelliği vardır.
 • Sakinleştirme, hafızayı güçlendirme özelliği vardır.
 • Kansızlığa karşı aktif bileşikler içerir.
 • Vücudun hastalıklara karşı direncini arttırmakla birlikte, yaşla birlikte ortaya çıkan problemlerin azaltılmasında etkilidir.(tansiyon, kalp, menopoz gibi)
 • Beta karoten içerdiği için göz sağlığına faydalı olduğu düşünülmektedir.
 • Zayıflamaya olumlu etkileri olduğu bilinmektedir. Ülkemizde goji berrnin tanınması daha çok diyet yapanların ilgisi sonucu olmuştur.

]]>
Goji Berry Bitkisi https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-bitkisi.html Tue, 04 Dec 2018 09:04:37 +0000 Goji Berry bitkisi, Çin, Moğolistan ve Himalaya da ortaya çıkmış olan yaklaşık olarak 6000 yıllık bir bitkidir. Sağlığa bir çok faydası bulunan bu meyve ülkemizde de sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Goji berry ülkemiz Goji Berry bitkisi, Çin, Moğolistan ve Himalaya da ortaya çıkmış olan yaklaşık olarak 6000 yıllık bir bitkidir. Sağlığa bir çok faydası bulunan bu meyve ülkemizde de sıklıkla kullanılmaya başlamıştır. Goji berry ülkemizde kurt üzümü olarak da bilinmektedir. Güçlü bir antioksidan olarak Çin de 2000 yıldır kullanılmaktadır. Tibetliler yüzlerce yıldır bu bitki ile yapmış oldukları ilaçları kolesterol ve kan basıncını düzenlemede kullanmışlardır. Aynı zamanda karaciğeri korumak için de faydalarından yararlanmışlardır.  Bağışlık sistemini düzenlemek, görüş bozukluğunu düzenlemek de kullandıkları faydalar olarak bilinmektedir. Goji berry bitkisi aynı zaman içerisinde sedef hastalığına, alerjiye, kronik sedef hastalığına ve şeker hastalığına da çok iyi gelmektedir. 

Küçük ve yumuşak kırmızı tanelerden oluşan goji berry bitkisi çok sulu ve tatlı bir meyvedir. Yaban mersini ve kirazın tadını andıran bir yapısı vardır. Kuru meyve olarak bilinen goji berry taze meyve olarak da tüketilir. Bu bitkiden çok farklı şekillerde faydalanılmaktadır. Bitkisinden çay, saplarından ise yağ da yapılmaktadır. Hafızayı güçlendirme konusunda oldukça etkilidir. Var olan tümörün büyümesini engeller, kansere karşı korur, fazla yağlardan kurtularak zayıflamaya yardımcı olur. Hayati organlarımızı koruyarak, kalp, böbrek, karaciğer, kas ve kemiklerin güçlenmesine de yardımcı olur. Bu gibi özelliklerinin var olmasından dolayı mutluluk ve sağlığı ifade eden isimlerle adlandırılmıştır. 

Goji Berry Bitkisi Faydaları Nelerdir

Tam bir şifa kaynağı olarak bilinmektedir. Sapı, posası, meyvesi ve yaprakları dahil tamamen bir antioksidan kaynağıdır. En yüksek antioksidan barındıran meyvelerden birisidir. Uzun yaşamak için kullanılması gereke ender bitkilerden birisidir. C vitamini açısından gıdaların süperi olarak bilinmektedir. yaklaşık olarak yüzde on üç oranında içerisinde protein barındırmaktadır. İçerisinde yüzde sekiz oranında E vitamini ve B vitamini bulundurmaktadır. Protein miktarı açısından kepekli buğday besininden bile daha güçlüdür. Solavetivone içerir. Bu madde çok güçlü bir antioksidan içermektedir. Gojiberry bitkisi mineraller açısından da oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Çinko, fosfor, selenyum, kalsiyum gibi bir çok minerali bünyesinde barındırır. Aynı zamanda içerisinde on dokuz farklı çeşitte amino asit bulunmaktadır. Menopoz semptomlarını yok eden özellikleri bulunmaktadır. Cinsel iktidarsızlığa iyi gelir. Kalp ve kan basıncına faydaları vardır. DNA yı koruyan bir yapısı ve etkisi vardır. Havuçtan daha güçlü bir beta karoten kaynağı olmaktadır. Kanserden koruyucu etkileri vardır. Hastalıklara karşı direnci kuvvetlendirir. Enzim değerlerini yaklaşık yüzde kırk oranında kadar artırmak ile görevlidir. Bu sayede yaşa bağlı kalmadan vücut direncini de artırmaktadır. Goji berry bitkisi kolesterolü seviyesini düzenler. Göz sağlığı açısından çok faydalıdır.Çünkü İçerisinde göz sağlığını olumlu yönde etkileyen zeaxnthin maddesi bulunmaktadır. Şeker ve insülün seviyesini düzenler.
]]>
Goji Berry Yan Etkileri https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-yan-etkileri.html Tue, 04 Dec 2018 18:02:30 +0000 Goji berry yan etkileri, diğer adıyla kurt üzümü olarak da bilinen goji berry, içinde bulundurduğu bol vitamin ve minerallerle sağlığa faydalı olan goji berry kişinin vücut yapısına ve tüketme şekline göre zarar Goji berry yan etkileri, diğer adıyla kurt üzümü olarak da bilinen goji berry, içinde bulundurduğu bol vitamin ve minerallerle sağlığa faydalı olan goji berry kişinin vücut yapısına ve tüketme şekline göre zararlı olabiliyor. Bir uzak doğu meyvesi olan goji berry ülkemizde yeni yeni duyuluyor. Goji berry kırmızı ve keskin bir tadı olan meyvedir. Goji berry besin değeri açısından çok tercih edilmektedir. Goji berry kanseri önlemesi, kalp ve damar sağlığına iyi gelmesi, uyku sorunu çeken kişilerde uykuya yardımcı olması, gribi iyileştirici ve astıma iyi gelmesi gibi birçok faydası bulunmaktadır. 

Goji berry birçok fayda barındırmasına rağmen kişinin sağlık durumu ve kullanış şekline göre zarar da vermektedir. Bu yüzden goji berry bir uzman önerisi ve takibinde kullanmak daha iyi olacaktır. Örneğin goji berry kan pıhtılaşmasını önleyici yani kan sulandırıcı hap ile birlikte kullanıldığı zaman kişide yan etkiler yaratmaktadır. Diyabet hastası kişilerin goji berry kulanmalarını uzmanlar tavsiye etmemektedir. Çünkü goji berry insülin üretimini tetikler. Bazı tansiyon hastalarında fazla tüketmeleri sonucunda kan basıncıyla oynadığını ve hipertansiyona neden olduğu görülmüştür. Goji berry fazla tüketildiği zaman enerji artmasına neden olmaktadır. Buda kişilerde konsantrasyon bozukluğu ve huzursuzluğa neden olmaktadır. Goji berry özellikle diyet yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir. Diyet yapan kişiler fazla tükettiği zaman özellikle aç karnına baş dönmesine neden olmaktadır. Bu yüzden goji berry fazla tüketilmemelidir. Özellikle diyabet hastalarının, hamilelerin, yaşlıların ve çocukların kullanımına uzman tarafından karar verilmelidir. Özellikle orijinal olmayan goji berry ciddi zararlar verebilir.

Goji berry yan etkileri
 • Kan akışını hızlandırır
 • Baş dönmesi görülür
 • Enerjiyi arttırır
 • Uykuyu olumsuz etkileyerek kişinin uyku sorunu yaşamasına neden olur
 • Polen alerjisi görülür
 • Hipertansiyona neden olur
 • Diyabet hastalarında şeker sorunu yaratır
 • Kan sulandırıcı ilaçlar ile etkileşime girer
Goji berry yan etkileri görüldüğü zaman ne yapılmalıdır

Yukarıda verdiğimiz yan etkilerin dışında da etkiler olabilir. Bunlar sıklıkla görülen yan etkilerdir. Örneğin hızlı kilo kaybı yaşanabilir ve bunun yanında halsizlik görülebilir. Bazı kişiler de depresyon sorunu da görülmüştür. Bu yüzden normalin dışında goji berry kullandıktan sonra bir şey fark ettiyseniz öncelikle goji berry kullanmayı bırakmalısınız. Daha sonra düzelme yaşamazsanız en kısa zaman da uzman bir doktor ile görüşmelisiniz. Goji berry size alerjik reaksiyon da bulunmuş olabilir.
]]>
Goji Berry Fidanı https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-fidani.html Wed, 05 Dec 2018 13:00:48 +0000 Goji Berry Fidanı,  genellikle hobi amaçlı dikilen bir fidandır. Goji Berry biyolojik yapısı gereği hızlı büyüyen ve çabuk meyve veren bir ağaçtır. Çok şifalı bir bitkidir. Her bölgede yetiştirilebilecek bir b Goji Berry Fidanı,  genellikle hobi amaçlı dikilen bir fidandır. Goji Berry biyolojik yapısı gereği hızlı büyüyen ve çabuk meyve veren bir ağaçtır. Çok şifalı bir bitkidir. Her bölgede yetiştirilebilecek bir bitkidir. Goji Berry fidanı, su tutmayan kumlu ve humuslu bir toprakta yetiştirilmelidir. 

Goji Berry fidanlarının boyları, 30-40cm arasında büyüdüklerinde  tepeleri makasla alınıp gövdenin güçlenip kalınlaşmasına ortam sağlanır. Goji Berry, küplü olarak yılın 12 ayı dikilebilmektedir. Bu küp saksı ya da poşet olabilir. Goji Berry fidanının dikimi yapılırken, fidan dikim gübresi adı verilen karışım kullanılabilir. Bu karşımın içinde su tut bulunmaktadır. Bu karşım ile ile birlikte fidan, hacminin 200 katı daha sus tutma kapasitesi elde eder. Böylece fidanın sağlıklı bir biçimde büyümesini önemli oranda artıracaktır. 

Goji Berry Fidanı Yetiştirme: Goji Berry iki şekilde yetiştirilir. İlk yöntem tohumdan faydalanarak yetiştirme, ikincisi ise çelikleme yöntemidir. Ayrıca doku kültürü yöntemi ile de çoğaltılması mümkündür. Fidanların özel yapılmış içi boş köpükler içinde yetiştirilmesi fidanların kontrolü açısından yararlı olacaktır. Goji Berry fidanları, tarlaya yapraklarını dökmesi gerekir. Goji Berry fidanı 30-40cm büyüklüğünde dikilirse, daha sağlıklı verim alınabilir.
]]>
Goji Berry Göze Faydası https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-goze-faydasi.html Thu, 06 Dec 2018 09:42:58 +0000 Goji berry göze faydası, son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen goji berry faydaları ile herkes tarafından tercih ediliyor. Ülkemizde de çok fazla ilgi gören goji berry bir uzak doğu meyvesidir. Kırmızı renkte ve keskin bir Goji berry göze faydası, son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen goji berry faydaları ile herkes tarafından tercih ediliyor. Ülkemizde de çok fazla ilgi gören goji berry bir uzak doğu meyvesidir. Kırmızı renkte ve keskin bir tat sahibidir. Goji berry ülkemizde kurt üzümü olarak bilinmektedir. Besin değeri çok yüksek olan bu meyve içinde bol vitamin ve mineraral içerir. Bir çok faydası olan goji berry uzak doğu da tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Sağlık açısından da oldukça faydalı olan bu meyveyi özellikle diyet yapan kişiler tercih etmektedir. Goji berry içerisinde bulundurduğu lifler sayesinde tokluk hissi vermekte ve kan şekerini dengelemektedir. Tabi ki göze de bir çok faydası bulunmaktadır. 

Goji berry'nin göz sağlığını koruduğu bilimsel çalışmalar sonucunda ispatlanmıştır. Goji berry içerisinde bulundurduğu A vitamini ve beta karoten gibi göz sağlığı açısından önemli olan besinler ve mineraller içermektedir. Bu besinler ve mineraller gözde katarakt oluşmasını ve yaşlılarda özellikle ortaya çıkan görme kaybını engeller. Goji berry gözdeki hücrelerin çoğalmasını sağlayarak göz sağlığının korunmasına yardımcı olmaktadır. Özellikle şeker hastaların ve tansiyon hastalarında ortaya çıkan görme kaybı sorunlarını giderdiği görülmüştür. Fazla kitap okuyan ya da bilgisayar başında fazla zaman geçiren kişilerde göz ağrısı sorunu yaşanmaktadır. Goji berry gözde ki hücreleri yenileyerek de bu sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olmaktadır.

Goji berry göze faydaları nelerdir
 • Gözde ki hücreleri yeniler
 • Katarakt oluşumunu engeller
 • Gözde ki görme kaybını azaltır
 • Göz ağrılarını ortadan kaldırır
 • Gözde kayma sorunu yaşaya kişilerde bu sorunu zamanla ortadan kaldırır
 • Gözde ki lekelerin kaybolmasına yardımcı olur
 • Gözün beyaz bölgesindeki sararmayı ortadan kaldırır.
]]>
Goji Berry Kaç Kalori https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-kac-kalori.html Thu, 06 Dec 2018 19:39:10 +0000 Goji Berry kaç kalori, sorusuna cevap vermeden önce Goji Berry bitkisinin faydalarından bahsedelim. Goji Berry çok iyi bir antioksidandır. Tüm sağlık kuruluşları Goji Berry bitkisinin ömrü uzattığını savunmaktadır. Goji Goji Berry kaç kalori, sorusuna cevap vermeden önce Goji Berry bitkisinin faydalarından bahsedelim. Goji Berry çok iyi bir antioksidandır. Tüm sağlık kuruluşları Goji Berry bitkisinin ömrü uzattığını savunmaktadır. Goji Berry meyvesini günde bir avuç tüketilmesi sağlık için uygun olacaktır. Buda yaklaşık 20-30 grama karşılık gelmektedir. Aynı zamanda kanser riskini azaltır, sıtma, yüksek tansiyon ve diyabet rahatsızlığına da çok iyi gelmektedir. İçeriğinde bulunan beta caroten bakımından oldukça zengin olan Goji berry, cilt güzelliğini sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için tüm hastalıklara karşı vücudu korumaktadır. C vitamini deposu olan Goji Berry aynı zamanda soğuk algınlığı ve gribe karşı oldukça etkilidir. Her gün tüketilmesinde vücuda çok büyük faydaları bulunmaktadır. Tüm bilimsel araştırmalar sonucunda bir çok faydası olduğu kanıtlanmış olan Goji Berry meyvesinin en önemli özelliği hücreleri yenilemesi ve insan yaşamını uzatmasıdır.

Goji Berry kaç kalori; 100 gram Goji Berry meyvesi, 349 kcal içermektedir. Aynı zamanda içeriğinde sıfır yağ asidi ve sıfır kolesterol bulunmaktadır. Çok düşük kalorili bir meyve olduğu için kişiye kilo aldırmamaktadır, aksine uzun süreli tokluk hissi verdiği için kişinin kilo vermesine sebep olmaktadır. Kilo problemi olan kişilerin ve diyet yapanların mutlaka tüketmesi ve diyet listelerinde olması gereken bir besin kaynağıdır.

Goji Berry 100 gramındaki besin değerleri aşağıdaki gibidir;

Karbonhidrat 77,06
Protein (g) 14,26
Yağ (g) (0,39)
Lif (g) 13
Sodyum (mg) 298
Kalsiyum (mg) 190
Vitamin A 26822
Vitamin C 48,4
Demir (mg) 6,8

Goji Berry kaç kalori; çok düşük kalorili bir meyve olmasına rağmen vitamin bakımından oldukça zengindir. Açlık hissini önemli derecede azaltmaktadır bu yüzden yemeklerden önce tüketilmesinde fayda vardır. Aç karnına yediğiniz zaman kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Goji Berryi aynı zamanda diğer besinlerle de tüketebilirsiniz. Örneğin; salata içinde, kompostosunu yaparak veya yoğurt ile karıştırarak yiyebilirsiniz. Eğer kilo probleminiz var ise mutlaka Goji Berry tüketerek diyet yapabilirsiniz. Uzun zaman size tokluk hissi verecektir. Aynı zamanda Goji Berry çayı içerek de kilo verebilirsiniz. Goji Berry çayının özelliği tok karnına içilmesi olup günde iki kez tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin, kalp hastalarının veya diyabet hastalarının mutlaka Goji Berry meyvesini tüketmeden önce doktorlarına danışmaları gerekir. Aynı zamanda hamile kişilerin de mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir. Goji Berry bitkisi ve çayı için de geçerlidir.
]]>
Goji Berry Çayı Nasıl Yapılır https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-cayi-nasil-yapilir.html Thu, 06 Dec 2018 20:44:29 +0000 Goji Berry Çayı Nasıl Yapılır, Goji berry çayı ya da kurt üzümü ismiyle bilinen ve sağlık açısından oldukça çok faydası olan bir meyve çeşidi olarak bilinmektedir. Özellikle diyet yapan ve zayıflamak isteyen kilolu kişil Goji Berry Çayı Nasıl Yapılır, Goji berry çayı ya da kurt üzümü ismiyle bilinen ve sağlık açısından oldukça çok faydası olan bir meyve çeşidi olarak bilinmektedir. Özellikle diyet yapan ve zayıflamak isteyen kilolu kişiler için gayet oldukça yararlı olan sağlıklı bir meyvedir. Oldukça bol bulunan bu meyve, Tibet, Moğolistan ve Himalaya ülkelerinde yetişmekte Türkiye'ye Çin ticaret yolları üzerinden doğrudan gelmektedir ve genelde oldukça vakumlu paketler halinde, hijyen koşulları içerisinde satılır. İçerdiği tad bakımından genel olarak yaban mersini ve kirazı oldukça andıran bu meyve çeşidi, genellikle en çok çay haline getirilerek tercih edilmektedir. 

Çayı bazı kişiler tarafından keyif amaçlı olarak da içilebilmektedir. Türkiye ve dünya üzerinde birçok kişi goji berry çayını hem diyet hemde rahatlamak amaçlı tüketmektedir. Goji berry çayının oldukça yaygın bir kullanım amacı fazla kilo vermek ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak için kullanılır. Goji berry çayı nasıl yapılır İşlemine gelmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli şey goji berry meyvesinin çok taze olmasıdır.

Goji Berry Çayının Faydaları

Hazırlanan bu çay her ne kadar çok yaygın olarak kullanım şekli zayıflama hedefli olsa da goji berry çayı yalnızca zayıflamaya yardımcı olmaz. Çünkü bunun yanı sıra besin değerinin yüksek olmasının yanında pek çok faydası bulunmaktadır.

 • Goji berry çayı içinde bulunan vitaminler sayesinde kişiye oldukça fazla enerji vererek vücudun doğrudan direncini düzeyli olarak artırır.
 • Geçirilen bazı ağır ameliyatların hemen ardından oluşan aşırı yorgunluk hissini tamamen giderir.
 • Kişilerde kalp için iyi olan kolesterolü oldukça dengede tutarak zararlı bir duruma doğru gitmesini oldukça engeller.
 • Hasta kişilerde bu çay kan şekerini oldukça dengeleme özelliğine sahiptir.
 • Goji berry çayı içinde bulunan 21 adet farklı mineral sayesinde kişiyi oldukça daha dinç tutmaya yardimci olur.
 • Portakaldan ve limondan çok daha fazla C vitamini içerir ve bunun yanısıra B1, B2, B6 ve E vitaminlerini de oldukça kendi bünyesinde fazlaca bulundurur.
 • Goji berry çayı sinirli kişileri sakinleştirici özelliğe sahip olan çaylar arasında yer alır ve düzenli olarak tüketildiği zaman kişiyi oldukça rahatlatıp, sinir sistemine doğrudan sakinlik verir.
 • Bol miktarda antioksidan bulunduran bu meyve olma ayrıcalığı sayesinde hızlıca ödem atmaya doğrudan yardımcı olur.
 • Kişilerde sindirim sistemini oldukça düzenleyen goji berry çayı sayesinde birçok kilolu kişiler kilo verme durumunu hızlanmaktadır ve kilo verme durumu oldukça daha kolay bir hale gelir.
 • Sindirimi çok kolaylaştırmasıyla birlikte, gastrit gibi bazı farklı mide rahatsızlıklarına da oldukça iyi gelir.
 • Goji berry çayı cilt bölgesinde iltihaplanma durumu yaşayan kişiler ve özellikle sedef hastaları için oldukça etkili, doğal tedavi düzeyindedir.
 • Kansızlık problemi yaşayan kişilerde kan yapma özelliği sayesinde oldukça tercih edilmektedir.
Goji Berry Çayı Nasıl Yapılır

Yukarıda da belirtildiği gibi oldukça fazla faydası bulunan goji berry çayının yapılışı gayet basit ve çok kolaydır. Goji berry çayını oldukça lezzetli bir şekilde hazırlamak için gerekli malzemeler goji berry meyvesinden hazırlanmış olan çay ve kaynar su. Bir su bardağı kadar su iyice kaynadıktan hemen sonra içerisine bir tatlı kaşığı kadar goji berry doğrudan ilave edilir ve beş dakika kadar dinlenmesine izin verilir. Çayın tamamen hazır olup olmadığını içindeki meyvelerin şişmesi ile oldukça kolay anlayabilirsiniz. Daha sonra ise elde edilen goji berry çayı süzülerek güzelce tüketilir. Demleme işlemi bittikten sonra kullanılan goji berry meyveleri  tekrar olarak güzelce tüketilebilir. Çok sıcak olan yaz aylarında bu çayı soda ile doğrudan karıştırıp içebilirsiniz. Goji berry çayının bilinen bir yan etkisi bulunmamasına rağmen günlük olarak sadece en fazla üç bardak tüketilmesi gerekir.

]]>
Goji Berry Suyu Nasıl Yapılır https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-suyu-nasil-yapilir.html Fri, 07 Dec 2018 13:45:30 +0000 Goji Berry Suyu Nasıl Yapılır, Goji berry bir çok hastalığın şifasıdır. Goji beri bitkisi, goji çileği olarak da bilinir. içerisinde portakaldan daha fazla C vitamini bulundurur. Lif oranının yüksek olmasından dolayı karın Goji Berry Suyu Nasıl Yapılır, Goji berry bir çok hastalığın şifasıdır. Goji beri bitkisi, goji çileği olarak da bilinir. içerisinde portakaldan daha fazla C vitamini bulundurur. Lif oranının yüksek olmasından dolayı karın tokluğuna ve ani şeker yükselmelerine engel olmaktadır. Goji berry hızlı yağ yakımını sağlar. Kuru olarak tüketilmesi biraz zordur, suda ıslatılarak tüketilmesi gerekir. günde en fazla 30 gr tüketilmesi uygundur. Yağ yakımını hızlandırdığı için diyet yapanların özellikle tercihi haline gelmiştir. Çin'de yetişen bir bitkidir. Günümüzde ülkemize yeni yeni gelmeye başlamıştır. Uzmanların evde normal oda sıcaklığında saksıda bile yetiştirilebileceğini söylemektedirler. Goji berry suyunun sıkılması sanıldığından daha basittir. 2 şekilde suyunun elde edilmesi mümkündür. Goji berrynin birden fazla yararı vardır.

Goji Berry Suyu Nasıl Yapılır Kg mı 60 tl den İnternet ortamından satın alınabilen bir meyvedir. Tadı yaban mersinine benzerlik gösterir. Bazı organik ürünler satan marketlerden de satın alabilmek mevcuttur. Suyu sıkılarak elde edilebilir. Başka bir yöntem ise kuru olarak alınan goji berry sıcak suda bekletilerek elde edilebilir.

Goji Berry Suyu İçin Malzemeler
 • 30 gr kuru goji berry 
 • 150 gr su
 • 3 gr limon tuzu 
 • Küçük bir tencere 
 • Mutfak robotu
 • Un süzme teli
Goji Berry Suyunun Hazırlanışı; Daha önceden kurutulmuş gojı berryler öncelikle tozlarının gitmesi amacıyla soğuk su ile yıkanır. tencerenin içerisine su eklenir ve üzerine goji berry eklenir. Ocağın üstüne koyulur ve bir zamanlayıcı yardımı ile 10 dk kısık ateşte bekletilir. 10 dk dolduktan sonra soğutulmaya bırakılır ve üzerine limon tuzu eklenir. Karışım soğuduktan sonra mutfak robotunun içerisine dökülür ve homojen bir sıvı elde edilinceye kadar parçalanır. Daha sonra un süzgeci yardımı ile incelmemiş olan büyük parçalardan ayırt edilir ve yüksek lif oranına sahip goji berry suyunuz hazırdır. Yemeklerden önce tüketilmesi gerekir ki akrın tokluğuna neden olsun.
Goji Berry Suyu Sıkmada 2 yöntem; Sonraki yöntem taze goji berry sıkımıdır. Organik ürünler satan marketlerden alınması mümkündür.
 • 100 gr taze goji berry 
 • Katı meyve sıkacağı
Goji Berry Suyu Nasıl Elde Edilir Goji berryler soğuk suda yıkanır. katı meyve sıkacağına tüm olarak atılır küçük olduğu için bölünmesine gerek yoktur. Katı meyve suyundan hafif turuncu ve kırmızıya benzer bir renkte yüksek lif oranına sahip goji berry suyu hazırdır.
]]>
Goji Berry Üretimi https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-uretimi.html Sat, 08 Dec 2018 09:18:22 +0000 Goji Berry Üretimi, Goji berry diğer adı kurt üzümü kuşburnuna benzeyen kırmızı tanecikli meyvesi olan Türkiye’de yetiştirilen bir Asya bitkisidir. Goji berry binlerce yıldır Çin’de sağlık amaçlı kullanılmakta ve D Goji Berry Üretimi, Goji berry diğer adı kurt üzümü kuşburnuna benzeyen kırmızı tanecikli meyvesi olan Türkiye’de yetiştirilen bir Asya bitkisidir. Goji berry binlerce yıldır Çin’de sağlık amaçlı kullanılmakta ve Dünyanın her bölgesinde chinese wolfberry olarak tanınmaktadır. Goji berry bitkisinin boyu 1-3 metreye kadar ulaşabilen ve kış aylarında yaprak döken odunsu çok yıllık bir bitkidir.

Goji Berry Üretimi, Goji berry çok hızlı büyüyen ve çabuk meyve veren bir bitkidir. Goji berry bitkisinin 2 türlü üretimi yapılır. Birincisi tohum ile üretilir, ikincisi ise çelikleme yöntemi ile yapılmakta fakat çoğunlukla tohum ile üretimi tercih edilmektedir. Goji berry bitkisinin üretimi oldukça kolaydır. Bu bitki toprağın her türünde büyütülebilir, orta kuvvetli toprak, hafif kumlu toprak, ağır killi toprak gibi her tür toprakta yetişir ve çiçek açmaya yönelir.

Goji Berry Tohumu Ekimi: Goji berry üretimi yapmak için ekilecek tohumları ekimden bir gün öncesi bir su dolu bardağın içine kurutulmuş goji berry meyveleri konulur ve bekletilir. Meyveler ertesi gün yumuşamış olarak alınır ve önceden hazırlanmış toprak üzerine tek, tek bırakılır ve üzeri tekrar toprak ile örtülür ardında sprey sulamayla sabah akşam sulama yapılır. Goji berry ekilen toprağın kurumaması ve toprağın devamlı nemli kalması için tohum ekilen kabın üzeri şeffaf bir örtü ile kapatılır. Tohum ekilen Kab güneş gören bir yere bırakılarak çimlenmesi beklenir. Goji berry fideleri yeteri kadar büyüdüğü zaman  ekilecek alan veya saksılarda hazırlanmış olan en az 60-70 cm derinlikte acılan çukurlara dikimi yapılır ve aynı toprak ile çukurlar doldurulur toprak gevşetme işlemi yapılır. 

Bahçelerde dikimi yapılacak goji berry fidelerinin dikim aralığı 2 ile 3 metre olmalıdır. Goji berry fidelerinin dikildiği toprak humuslu ise yaz aylarında 10 lt, kara toprak ise 5 lt su verilmelidir. Goji berry fidesini saksıda yetiştirmek istenirse büyük, geniş ve derin bir saksı içerisine dikimi yapılmalı ve devamlı güneş alan bölgeye konmalıdır, mümkünse balkon gibi dış mekanda devamlı güneş alacak yere konmalıdır. Saksılarda üretimi yapılan goji berry bitkisine su verimini sabahın erken saatinde yapmak daha uygun olmaktadır.

Goji Berry Bitkisinin Budanması: Goji berry bitkisi 2 yaşına geldiğinde meyveleri toplandıktan sonra budaması yapılır. Ana gövdeye dokunmadan 3-4 dal bırakılır ve diğer dallar budaması yapılır. Bitki boyu 60 cm ulaştığında ana gövde tepesi kesilerek yan dalların gelişmesine yardımcı olunur. Budama işleme her yıl yapılmalıdır. Goji berry bitkisi yaza doğru eflatun, mor ve mavimsi tonlarda çiçek açmaya başlar. Meyveleri büyürken çiçeklenmesi ve yeni meyve oluşması kışa kadar devam eder. 

Goji Berry Meyvesi Toplanması: Goji berry meyveleri yaz veya sonbaharda yeterli olgunluğa geldiğinde toplanır. Toplanan meyveler göreneksel olan bambu hasırların üzerine serilir ve %50 güneş alan bölgede kurutulur. Meyvelerin kararmaması için kurutma döneminde el sürülmemelidir. Nedeni ise goji berry meyveleri kurutulurken çok dikkatli olmak gerekiyor el değdiğinde meyveler istenmeyen siyah bir görünüme neden olacaktır.


]]>
Goji Berry https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry.html Sun, 09 Dec 2018 03:33:48 +0000 Goji Berry, çalı formundaki bir bitkinin şifalı özellikleriyle son zamanlarda hayli gözde olan meyvesine verilen addır. Tibet'in tarihinde 1700 yıllık bir geçmişi olan bu lezzetli meyvenin, tadı pek yabancı gelmez. Yabanmersini ve Goji Berry, çalı formundaki bir bitkinin şifalı özellikleriyle son zamanlarda hayli gözde olan meyvesine verilen addır. Tibet'in tarihinde 1700 yıllık bir geçmişi olan bu lezzetli meyvenin, tadı pek yabancı gelmez. Yabanmersini ve kirazı andıran sulu ve tatlı bir lezzeti vardır. Ebatları küçük olan Goji Berry, anavatanı olan Asya'da mutluluk meyvesi olarak tanınır. Meyvelerin kurusu, tazesi, sapları, posası, bitkinin yaprakları kısacası her şeyi bir şifa kaynağı olarak kullanılır. Goji Berry bazı bölgelerde halk arasında evlilik şarabı, Himalaya gojisi, Tibet gojisi gibi farklı isimler almıştır. Goji Berry tüketmeniz için sayısız sebebiniz vardır. Sağlığınız için faydalı olan bu lezzetli meyvelerin her an tazesini olmasa da, kurusunu bulabilirsiniz.

Goji Berry neden tüketilmeli, faydaları nelerdir

Goji Berry ömrünüzü uzatmaya yardımcı olur: Serbeste radikaller vücuttaki hücrelere saldırdıkları için, yaşlanma süreci daha hızlı olur. Goji Berry meyvesi uzun yaşam meyvesi olarak, antioksidanlar ve polisakkaritler açısından zengin içeriğiyle yaşlanmayı geciktirici etki yapar.

Dayanıklılığın artması ve enerji için Goji Berry tüketin: Goji Berry egzersiz toleransını, dayanıklılığı, gücü arttırıcı bir meyvedir. Özellikle hastalıklardan sonraki iyileşme sürecinde ortaya çıkan halsizliğin giderilmesine yardımcı olur.

Daha genç bir görünüm için Goji Berry tüketilmeli: Büyüme hormonu hipofiz bezinden salgılanır. Goji Berry bu hormonun daha fazla salgılanmasını sağlayarak, güçlü bir hafızaya neden olur. Uyku düzensizliklerini, vücudunuzdaki yağ miktarını azaltarak, cinsel isteği düzenler. Bu etkiler genç görünmeye de yardımcı olur.

Goji Berry kan basıncını düşürür: Toplumda yetişkinlerin çoğunu etkileyen yüksek tansiyon, Goji Berry sayesinde kontrol altına alınabilir. Bu etki felç olasılığını azaltır, kalp krizi riskini düşürür. Bu etkileri Goji Berry içeriğindeki polisakkaritler gösterir.

Goji Berry kanserden koruyucudur: Goji Berry kanserden korunmanızı sağlayan Germanium maddesi içeren tek bitki özelliğine sahiptir. Vücudunuzda kanseri önleyecek genetik değişimlerde, polisakkaritler ve antioksidanlar yardımıyla olur. Özellikle karaciğer kanserinden koruyucu etkisiyle bu meyveyi tüketmelisiniz. Tümörlerin vücutta büyümesine engel olur, kemoterapi ve radyoterapinin olumsuz etkilerini azaltır.

Kanda kolesterol seviyesi Goji Berry sayesinde dengelenir: Beta sitosterol maddesini içeren Goji Bery, kolesterol seviyesini düşürür. Antioksidanlar sayesinde kolesterol oksidasyonuna engel olur, damar içi plak oluşumunu önler. Flavanoidler atardamarların elastik bir yapıda olmasını sağladığı gibi, tıkanmasını da önler.

Kan şekerinin dengelenmesinde Goji Berry tüketilmelidir: Diyabet hastalarında kan şekerini ve insülini dengeleyici olan Goji Berry, aynı zamanda betain içeriğiyle damar sorunlarını giderir, karaciğer yağlanmasına engel olur. İçerdiği serebrozid karaciğer hücrelerinin korunmasını sağlar.

Cinsel performansı arttırmak için Goji Berry: Bu şifalı meyve kandaki testosteron oranını yükseltir. Erkeklerde ve kadınlarda cinsel gücün artmasına yardımcı olur.

Zayıflamak isteyenlere Goji Berry: Polisakkaritler sayesinde tüketilen yiyeceklerin vücutta yağa dönüşmesine engel olan Goji Berry, besinlerin enerjiye dönüşmesini sağlar. Kilo fazlasından yakınanlar bu meyveyi tüketebilir.

Baş ağrısı ve görme sorunları için Goji Berry tüketin: Baş ağrısı ve sersemlik Çin Tıbbına göre yaşam hissi (Yin) ile fonksiyon (Yang) yetersizliği yüzünden oluşmaktadır. Bu dengenin kurulması için Goji Berry önerilmektedir. Görme sorunları içinde meyvenin inanılmaz faydası vardır. Görüş kalitesi loş ışıkta bile yükselir. Ayrıca içerdiği antioksidanlardan karotenoidler ise, katarakt oluşmasına engel olur.
<]]> Goji Berry Faydaları https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-faydalari.html Sun, 09 Dec 2018 03:53:59 +0000 Goji Berry faydaları, sayılamayacak kadar fazladır. Oldukça etkili antioksidan özellikleri bulunan Goji Berry, besin değerleri ve şifalı etkileriyle bilinir. Anavatanı olan Asya'da olsun, geleneksel Çin tıbbında olsun geçmişten b Goji Berry faydaları, sayılamayacak kadar fazladır. Oldukça etkili antioksidan özellikleri bulunan Goji Berry, besin değerleri ve şifalı etkileriyle bilinir. Anavatanı olan Asya'da olsun, geleneksel Çin tıbbında olsun geçmişten beri hastalıkların tedavisinde kullanılır. Çalı formundaki Goji Berry bitkisinin lezzetli ve sulu meyveleri tam anlamıyla şifa deposudur. Kolesterol ve kan basıncını dengeleyen, kan şekerini kontrol altına alan, böbrek ve karaciğer sağlığında önemli bir yeri bulunan, kano temizleyen, kalp sağlığını koruyan, bağışıklık sistemini güçlendiren etkileriyle Goji meyvesi uzmanların önerdiği bir besindir. Goji Berry bitkisinin her yeri alternatif tıpta değerlendirilir. Meyvenin saplarından yağ, yapraklarından çay yapılabilir. Meyveleri taze ve kurutulmuş olarak tüketilebilir. Meyvenin kendisi protein bakımından zengindir. İçeriğindeki çinko, demir, amino asitler, beta karoten, fosfor, C ve B kompleks vitaminleri besin değerinin farkını ortaya koymaktadır. Goji Berry faydaları olan bir bitkidir. Bir uzmana danışarak bunlardan bilinçli bir şekilde faydalanabilirsiniz.

Goji Berry faydaları nelerdir
 • Goji Berry antioksidan değeri günümüzde bile bilinen en yüksek olan besinler arasındadır.
 • İçeriğinde bulunan methionine, leucine, threonine gibi 19 farklı amino asit, çinko, kalsiyum, selenyum, germanyum benzeri 21 iz minerali Goji Berry tüketilmesinin ne kadar faydalı olduğunu ortaya koyuyor.
 • Goji Berry zengin bir C vitamini deposudur. İçeriğinde portakaldan fazla C vitamini bulunur.
 • Bu meyve tüketilen besinlerin yağa dönüşmesine engel olur, besinlerin enerjiye çevrilmesini sağlayan B vitaminlerini içerir. Bu nedenle zayıflama diyetlerinde Goji Berry çayı oldukça talep görmektedir.
 • E vitamini genellikle tahıl ve tohumlarda vardır. Meyvelerde ise nadiren bulunur. Bu vitamini içeren meyveler arasında Goji Berry meyvesi de vardır. Ortalama bir Goji meyvesinde % 8 oranında E vitamini vardır. 
 • Kan yağları olan kolesterolü düşüren bir etkisi vardır. Bunu içeriğindeki anti alevlendirici ajan olan beta sitosterol sayesinde sağlar.
 • Cinsel iktidarsızlığı önlemede, büyüme hormonlarının artmasında önemli faydaları vardır.
 • Goji Berry faydaları arasında beyin ve sinir sisteminin düzenli çalışmasını sağlamakta bulunur. Bunun için hormonların işlevini görmesini sağlayan, üretim için gereken yağlı asitleri bünyesinde barındırır.
 • Kan basıncını düzenleyen Goji meyvesi, kalbin işlevini yerine getirmesine yardımcıdır.
 • Anti bakteriyel ve anti fungal etkisi olan solavetiveno içeriğiyle Goji Berry yararlı bir meyvedir.
 • Lösemi rahatsızlığı için faydalı olan, aktif doğal bir bileşik olan physalin içermektedir.
 • Goji Berry kanseri önlemede, tümör oluşumlarının büyümesini önlemede etkilidir. Bu meyveyi anti kanser ilacı olarak görebilirsiniz.
 • Karaciğer hücrelerini yenileyici etkisi, karaciğerde kolin üretiminin olmasına yardımcı betain içeriğiyle Goji harika bir meyvedir. Betain hafızanın güçlenmesinde, sakinleşmede, kas gelişiminde ve karaciğerin hastalıklardan korunmasına destek olur.
 • Goji meyvesi DNA yapısını koruyan bir etkiye sahiptir.
 • Beta karoten içeriği havuçtan bile fazla olan bir meyvedir.
 • Goji Berry içeriğinde göz retinasındaki iki karotenoidden birisi olan zeaxanthin içerir. Bu sayede göz sağlığında, görme sorunlarında tavsiye edilen bir meyvedir. Görme etkisini loş ışıkta bile güçlendiren bir besindir.
Goji Berry faydaları açısından bir meyveden daha fazlasıdır. Bu küçük sulu, lezzetli meyvelerin değeri geçmişten günümüze kadar bilinmiştir. Mutluluk meyvesi, uzun yaşam meyvesi gibi önemli isimleri de bulunan Goji Berry, hipofiz bezinde üretilen Hcg hormonunu yani büyüme hormonunu arttırır. Bunun etkisiyle uyku sorunlarınızı giderir, vücudunuzdaki yağ oranının azalmasını sağlar, sizlerin daha genç görünmenize, daha dinamik olmanıza yardımcı olur. Günümüzde hala tedavisi tam olarak bulunmayan Alzheimer hastalığını bile ö]]> Goji Berry Meyvesi https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-meyvesi.html Sun, 09 Dec 2018 22:29:37 +0000 Goji berry meyvesi; pek çok faydası bulunan bir besin maddesidir. Goji berry Ülkemizde yetiştirilmemektedir. Yurtdışından ithal edilen bu meyvenin yaşı da kurusu da oldukça faydalıdır. Özellikle Himalayalar da yetişen goj Goji berry meyvesi; pek çok faydası bulunan bir besin maddesidir. Goji berry Ülkemizde yetiştirilmemektedir. Yurtdışından ithal edilen bu meyvenin yaşı da kurusu da oldukça faydalıdır. Özellikle Himalayalar da yetişen goji berry meyvesinin günümüzde tüketim miktarı gittikçe artış göstermektedir. Özellikle son yıllarda yapılan araştırmalarda anılan meyvenin faydalarına her gün bir yenisi daha eklenmekte olup, bu duruma bağlı olarak meyveye olan talep de artmaktadır. Goji berry meyvesinin dış görüntüsü tıpkı kızılcık meyvesine benzemektedir. Kırmızı renkte olan goji berrinin bir diğer adı da kurt üzümü olarak bilinmektedir. Kurt üzümü hem taze hem de kurutulmuş şekliyle rahatlıkla tüketilebilen bir meyvedir. Goji berry her iklim ortamında kolaylıkla yetişemeyen bir bitkidir. Özellikle yükseltinin fazla olduğu yerlerde hayat bulmaktadır. Bu nedenle de Çin, Moğalistan gibi topraklarda bol miktarda yetiştirilmektedir. Goji berry meyvesinin kurutulmuş haline ulaşmak her zaman daha kolaydır. Aktar, Lokman Hekim gibi yerlerde bulabileceğiniz bu bitkinin bol miktarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Goji berry meyvesinin faydaları nelerdir

Doğa da yetişen her tür bitkinin bildiğimiz birçok faydasının yanı sıra henüz keşfedilmeyi bekleyen de pek çok faydası bulunmaktadır. Goji berry meyvesinin kökünden başlayarak her bir parçası ayrı değere sahiptir. Fakat özellikle kırmızı renge sahip olan meyvesinin birçok faydası bulunduğu bilinmektedir. Aşağıda goji berrinin faydaları maddeler halinde yer almaktadır.
 • Özellikle belli bir yaştan sonra güçlü antioksidanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Goji berry vücutta bulunan zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlayarak insan vücudunun daha geç yaşlanmasını ve bazı sağlık sorunlarından korunmasını sağlamaktadır.
 • Goji berry Uzakdoğu'da yaşayan halkın gençlik iksiri olarak kabul edilmektedir.
 • Goji berry bol miktarda protein içermektedir. Protein miktarı %10'un üzerindedir ve bu oran çok fazla tüketilen buğdaydan dahi daha fazladır.
 • Kötü kolesterolün düşürülmesinde oldukça faydalıdır. İçeriğinde bulunan beta sitosterol adlı madde kolesterol seviyesini dengeler.
 • Kış mevsimlerinde ihtiyaç duyulan C vitaminin temini açısından oldukça yararlı bir meyvedir. Goji berry bu yönüyle turunçgilleri oldukça arka planda bırakmaktadır. Ayrıca yüksek oranda mineral, kalsiyum, çinko, fosfor, selenyum gibi maddelerde taşımaktadır.  
 • Goji berry bünyesinde bol miktarda E ve B vitamini barındırmaktadır.  
 • İçeriğinde bulunan ve solavetivone adı verilen madde sayesinde çok iyi bir bakteri yok edici olarak bilinir.
 • Goji berry meyvesi çok iyi bir anti kanserojen maddedir.
 • Menapoza ait ağır belirtiler başta olmak üzere birçok kadın hastalıklarının tedavisinde doğal bir ilaçtır. 
 • Vücudun çeşitli yerlerinde oluşan iyi ve kötü huylu kist ile tümörlerin büyüme hızlarını azaltmaktadır.
 • Goji berry meyvesi sadece bayanlar için değil ayrıca erkekler içinde şifa kaynağıdır. Cinsel sağlık sorunların aşılmasında destekleyici olarak tavsiye edilir.
 • En son olarak goji berry vücut için kolin üretmek ile görevli karaciğerin bu işlevi yerine getirebilmesi içi ihtiyaç duyulan ve betain olarak adlandırılan maddeyi içermektedir. Anılan madde insanı sakinleştirir, hafızayı güçlendirir.
]]>
Goji Berry Aktarlarda Bulunur Mu https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-aktarlarda-bulunur-mu.html Mon, 10 Dec 2018 05:44:25 +0000 Goji berry aktarlarda bulunur mu; goji berry bir Uzak Doğu meyvesidir. Ülkemizde de son dönemde çok fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Goji berry kırmızı renkte ve keskin bir tat sahibidir. Özellikle diyet yapan kişiler tara Goji berry aktarlarda bulunur mu; goji berry bir Uzak Doğu meyvesidir. Ülkemizde de son dönemde çok fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Goji berry kırmızı renkte ve keskin bir tat sahibidir. Özellikle diyet yapan kişiler tarafından tercih edilmekte olan goji berry besin değeri yüksek bir meyvedir. Ülkemizde kurt üzümü olarak da bilinen bu meyvenin birçok faydası vardır. İçerdiği bol vitamin ve mineral ile göz sağlığına, uyku sorunu çeken kişiler de uykuya, enerjiye, tansiyon hastalarına ve şeker hastalarına iyi gelmektedir. Goji berry aktarlarda satılmakta olup kolaylıkla ulaşılmaktadır. Bu neden ile birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Goji berry aktarlardan alırken orijinal olup olmadığına dikkat edilmelidir. Eğer orijinal goji berry değil ise fayda yerine çok ciddi zararlar verebilir. Goji berry aktarlarda birçok çeşidi ile temin edilebilir. En faydalısı kurutulmuş olarak tüketimidir. Diyet yapan kişiler daha hızlı bir sonuç için tozunu veya goji berry çayını tercih etmeliler. Satın aldığınız goji berry ürününün orijinallik açısından bandrollü olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Goji berry kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır.

Goji berry aktarlarda bulabileceğiniz çeşitleri;
 • Kurutulmuş goji berry
 • Goji berry çayı
 • Goji berry tozu
]]>
Goji Berry Çayı Zayıflatırmı https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-cayi-zayiflatirmi.html Mon, 10 Dec 2018 12:41:23 +0000 Goji berry çayı zayıflatırmı, bitki çaylarının zayıflama yöntemleri için kullanıldığı herkesin malumudur. Ama goji berri çayı pek duyulmuş bir çay türü değildir. Ama bunu bilen ve tüketen kitle de aşırı kilolarından Goji berry çayı zayıflatırmı, bitki çaylarının zayıflama yöntemleri için kullanıldığı herkesin malumudur. Ama goji berri çayı pek duyulmuş bir çay türü değildir. Ama bunu bilen ve tüketen kitle de aşırı kilolarından kurtulmasına vesile olmuştur. Bu yüzden popüler bitki çayı olmuştur. Ne olur ne olmaz bu çayı tüketmede dikkatli olmak gerekir aksi halde, goji berry ismi üzerinde damgasını vurup piyasaya sürülen çay ile karıştırılabilir ve tehlikeler de arz edebilir. Goji berry çayını zayıflamak için yaz aylarında kullanıyorsak, bunu soda ile birlikte içilebilir. Ayrıca goji berry çayını tüketirken, meyvelerini de tüketmek zayıflama da çok etkili olmaktadır. 

Goji berry çayı zayıflatırmı, çay nasıl hazırlanır

Bizim ihtiyacımız malzemeler olan sadece goji berry(kurt üzümü) bitkisi ve sudur. Goji berry çayını hazırlamak çok kolaydır. Belirli suyu çaydanlığa koyuyoruz artık ne kadar yapmak istersek o kadar su döküyoruz. Suyumuz iyice kaynadıktan sonra bir tatlı kaşığı olacak kadar goji berry suya ilave ediyoruz ve 5-10 dakika kadar bekletiyoruz. Goji berry çayının hazır olup olmadığını öğrenmek için, meyvesine bakılır. Meyvesi şişmişse olmuş demektir. Daha sonra ateşten çekiyoruz ve süzüyoruz. Ve zayıflamak için tüketebiliriz.  Mümkün olduğunca goji berry çayını dinlendirerek içmek daha faydalı olabileceğini kanaatindeyiz.

Uyarı: Bağırsak ve mide problemi olanların, emziren ve hamile kadınların, küçük çocuk ve bitkilere karşı alerjisi olan kişilerin goji berry çayını içmemeleri doktor tarafından tavsiye edilir. Çünkü hesapta olmayan bir yan etkisi olabilir. Şayet kullanmak isteyen kişi öncelikle doktor onayını alması gerekir. Aşırı miktarda içilmemelidir. Şeker kullanılmaması önerilir. Çünkü şekerin kilo aldırmada büyük etkisi olduğu bilinir. O yüzden goji berry çayı zayıflamak için şekersiz olarak yavaş yavaş tüketilebilir. 
]]>
Goji Berry Zayıflama https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-zayiflama.html Tue, 11 Dec 2018 02:35:54 +0000 Goji Berry Zayıflama, Goji berry meyvesini zayıflama için kullananların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Yanlış bilinen bir gerçeği düzeltmekte kesinlikle fayda var. Çünkü goji berry meyvesini zayıflama için k Goji Berry Zayıflama, Goji berry meyvesini zayıflama için kullananların sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Yanlış bilinen bir gerçeği düzeltmekte kesinlikle fayda var. Çünkü goji berry meyvesini zayıflama için kullananlar kesinlikle mucizeler bekliyorlar. Ama böyle bir durum söz konusu değil. Çünkü tek başına hiçbir besin mucize yaratmaz. Ama goji berry zayıflama için etkili değildir demek de doğru olmaz. Goji berrynin zayıflama üzerine etkilerine göz atalım.

Goji berry zayıflatır mı

Goji berry çilekgiller ailesinden olan bir meyvedir. İçeriğinde çok fazla mineral, aminoasit, B,C ve E vitamini bulundurması sebebi ile son derece yüksek besin değerlerine sahiptir. Goji berry son zamanlarda zayıflatma etkisi ile en çok konuşulan meyveler arsında yer almaktadır.  

Goj berrynin zayıflamada ve diyette öne çıkan en önemli özelliği kan şekerini dengelemesinden ve tok tutma özelliğine sahip olmasından dolayı öne çıkmaktadır. Lif içeriğinden dolayı da bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak düzenli dışkılama özelliği sayesinde rahatlatma etkisine sahiptir. Ne kadar diyet yaparsanız yapın bağırsaklarınız yeterince çalışmıyorsa zayıflamadan beklenen faydayı sağlamanız zorlaşır. Goji berrynin zayıflamaya bu yönde de olumlu bir katkısı bulunmaktadır. Goji berrynin tek başına zayıflatma özelliği yoktur. Sadece diyetinize ekleyip yüksek besin değerinden faydalanmalısınız. Çünkü goji berry her kuru meyve gibi belli miktarda şeker içeren bir meyvedir. Goji berryi zayıflama diyetinizde ara öğünlerde tercih edebilirsiniz. Kullanım miktarı ise bir yemek kaşığı şeklinde olmalıdır. 1 yemek kaşığı goji berry 15-16 kcal içermektedir. Zayıflama için goji berry kullanırken goji berry kalori hesaplamasını bu şekilde yapabilirsiniz. C vitamini içeren gıdaların zayıflamaya yardımcı olduğu bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Goji berry de neredeyse bir portakaldan daha fazla C vitamni içerdiğinden dolayı zayıflamayı destekleyici bir üründür. Ama belirttiğimiz gibi tek başına goji berry tüketerek zayıflamak imkansızdır.

Son zamanlarda goji berry hem kuru meyve hem de çay olarak pek çok yerde satılmakta ve adeta yağ yaktırma özelliği olan mucizevi bir besinden bahsedilmektedir. Yani istediğiniz kadar yiyin için günde 2-3 fincan goji berry çayı tüketin ve zayıflayın. Böyle bir durum asla ve asla mümkün değildir. Bir çok diyetisyen ve beslenme uzmanı da bu şekilde sadece goji berry tüketerek yada çayını içerek zayıflanamayacağı konusunda hem fikir.

Goji berrynin glisemik indeksi düşük olduğu için tükettiğinizde kan şekerinizi uzun bir süre denge de tutar. Bu durumda kolay acıkmanızı engeller. Bir besinin içeriğinde lif miktarı ne kadar fazla ise o kadar faydalı bir besindir. Ama durumları tamamen zayıflamaya dayandırmak doğru değildir. Goji berrynin zayıflatma özelliği hakkında zayıflamaya destek olan bir gıdadır demek doğrudur. 

Goji bery sağlıklı ve dengeli bir beslenmenin yardımcısı olarak kullanıldığında işe yarar. Ayrıca hiç bir şeye dikkat etmeden sadece goji berry den medet ummak ve kullanım sonrasında da istenilen etkiyi elde edememek bir süre sonra zayıflamak isteyen insanlar için motivasyon kaybı da yaratmaktadır. 

Asya ve Çin gibi Uzakdoğu ülkelerinde goji berry obezite sorunu olanların beslenmesine dahil ediliyor. Çünkü goji berry zayıflamanın ve diyetin sadece küçük bir parçasını oluşturmaktadır.  

]]>
Goji Berry İçeriği https://www.gojiberry.gen.tr/goji-berry-icerigi.html Tue, 11 Dec 2018 15:24:02 +0000 Goji Berry İçeriği: Goji Berry halk arasında kurt üzümü, ayı üzümü ve yabani kurt üzümü olarak bilinir. Özellikle Çin ve Tibet'te yetişen bir meyvedir. 2006 yıllında popüle olmaya başlamıştı
Goji Berry İçeriği: Goji Berry halk arasında kurt üzümü, ayı üzümü ve yabani kurt üzümü olarak bilinir. Özellikle Çin ve Tibet'te yetişen bir meyvedir. 2006 yıllında popüle olmaya başlamıştır. Buruk bir tadı vardır. Az şekerlidir. Halk arasında zayıflama etkisi yarattığı düşünülür. Fakat; bilimsel bir kanıt olmadığı için, Goji Berry'nin zayıflamaya kesin bir etkisi olduğu söylenemez. Bilimsel olarak bilinen en önemli etkisi antioksidan olmasıdır. Lif içeren bir bitkidir. O yüzden fazla tüketilmemesi gerekir. İshal yapma etkisi görülebilir. İçerik olarak içerisinde demir, lif ve c vitamini mevcuttur. Buna ek olarak, Goji Berry'nin içinde beta karotenin maddesi vardır.

 Goji Berry İçeriğine Bağlı Etkileri
 • Goji Berry meyvesinin vücuddaki deride gençleşme ve anti-aging özelliği vardır.
 • Kan sulandırıcı etkisi vardır.
 • C vitamini deposu olduğu için enerji verir.
 • Vücuddaki hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • Uyku düzenini sağlar.
 • Karaciğeri korur.
 • Libidoyu yükseltir.
 • Vücuddaki toksinlerin atılmasında etkilidir.
 • Ödem çözme etkisi vardır.
 • Gözler için koruyucu etkisi vardır.
 • Kanseri karşı koruyucu etkisi mevcuttur.
]]>